Kolarstwo torowe - MŚ: Prokopyszyn na 7. miejscu w scratchu
Tim Rademacher (Q84847593)

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 13.10.2022, 21:50

Za nami drugi dzień mistrzostw świata w kolarstwie torowym na torze Saint-Quentin-en-Yvelines. Dobrze w scratchu mężczyzn pojechał Filip Prokopyszyn. Inne starty naszych reprezentantów były poniżej oczekiwań.

W scratchu mężczyzn rywalizacja odbywała się w zwartej grupie. Pierwsze mocniejsze ataki rozpoczęły się około 15 okrążeń przed metą, ale ostatecznie i tak o rozkładzie miejsc na podium zdecydował finisz z małej grupy. Złoty medal niespodziewanie powędrował do Dylana Bibica. Dla zaledwie 19-letniego Kanadyjczyka jest to największy sukces w zawodowej karierze. W zeszłym roku zdobył złoty medal mistrzostw świata juniorów w wyścigu punktowym. Pozostałe medale powędrowały do Kazushige Kubokiego i Roya Eeftinga. Filip Prokopyszyn pokazał się z dobrej strony, finiszując w głównej grupie na siódmej lokacie.

Na starcie sprintu kobiet stanęły Nikola Sibiak oraz Paulina Petri. Obie Polki awansowały do 1/16 finału, zajmując w kwalifikacjach odpowiednio 21. oraz 27. miejsce. W kolejnej fazie Sibiak zmierzyła się z mistrzynią olimpijską z Tokio w tej konkurencji, Kelsey Mitchell, ale Kanadyjka w bezpośrednim pojedynku pewnie wygrała z naszą reprezentantką. Natomiast Paulina Petri także stanęła przed bardzo trudnym zadaniem, ponieważ jej rywalką była faworytka do medalu, Emma Hinze. Obyło się bez niespodzianki i awans dalej wywalczyła Hinze, choć Petri nie miała do Niemki dużej straty. Podczas drugiego dnia mistrzostw poznaliśmy wszystkie półfinalistki. W tej fazie Lea Sophie Friedrich będzie rywalizować z Laurine van Riessen, a Mathilde Gros pojedzie wraz z Emmą Hinze.

W wyścigu eliminacyjnym kobiet udział wzięła Nikol Płosaj, ale start kompletnie nie poszedł po myśli naszej reprezentacji, która uplasowała się na przedostatnim, 23. miejscu. Złoty medal zdobyła jedna z głównych faworytek do złota, czyli Lotte Kopecky. Belgijka na samym końcu musiała jechać wraz z Rachele Barbieri. Podium uzupełniła Jennifer Valente.

Odbyła się także rywalizacja w keirinie mężczyzn. Niestety na starcie nie stanął żaden reprezentant Polski. Finał został zdominowany przez Holendrów, którzy zajęli dwie pierwsze lokaty. Ostatecznie złoty medal przypadł Harriemu Lavreysenowi. Jest to już jego trzecie z rzędu złoto w tej konkurencji. Srebro wywalczył Jeffrey Hoogland. Na trzeciej lokacie uplasował się Kevin Quintero Chavarro.

Poznaliśmy medalistów w wyścigu drużynowym na dochodzenie. W bardzo wyrównanej rywalizacji o złoty medal Brytyjczycy (Ethan Hayter, Oliver Wood, Ethan Vernon i Daniel Bigham) pokonali o nieco ponad 0,2 sekundy Włochów. Najniższy stopień podium zajęli Duńczycy, którzy wygrali z Australijczykami. Polacy odpadli we wczorajszych eliminacjach, zajmując 12. miejsce. Na zakończenie drugiego dnia mistrzostw Włoszki (Elisa Balsamo, Chiara Consonni, Martina Fidanza i Vittoria Guazzini) pokonały Brytyjki w finale wyścigu drużynowym na dochodzenie kobiet. Brąz przypadł Francuzkom. Polki odpadły w eliminacjach, w których uplasowały się na 11. pozycji.