Kolarstwo torowe - MŚ: ósme miejsce Pszczolarskiego

• Data publikacji: 14.10.2022, 22:05

Polscy kolarze nie zanotowali najlepszych wyników trzeciego dnia rozgrywanych we Francji mistrzostw świata w kolarstwie torowym. Najlepiej zaprezentował się Wojciech Pszczolarski, który zajął ósme miejsce w wyścigu punktowym.

Jedną z konkurencji rozgrywanych trzeciego dnia mistrzostw świata był omnium kobiet. Niestety, z rywalizacji musiała się wycofać Daria Pikulik, która była faworytką do medalu. Zastąpiła ją Karolina Karasiewicz, która w scratchu zajęła dopiero 22. miejsce. Liderką po pierwszej konkurencji była Jennifer Valente. W wyścigu tempowym Karasiewicz poprawiła się tylko o jedną pozycję i była 21. Po dwóch wyścigach zajmowała dopiero 23. miejsce. Prowadziła Maike van der Duin, która okazała się najlepsza w wyścigu tempowym.

Wyścig eliminacyjny do omnium wygrała Jennifer Valente. Karolina Karasiewicz zajęła 20. miejsce, więc potwierdziło się, że przy nominacji do startu w ostatniej chwili nie była przygotowana do ścigania na najwyższym poziomie. W wyścigu punktowym Valente pewnie utrzymała prowadzenie i sięgnęła po złoty medal. Maike van der Duin nie atakowała pozycji Amerykanki i musiała się zadowolić srebrnym medalem. Podium uzupełniła Maria Martins. Karolina Karasiewicz w ostatniej konkurencji pojechała aktywnie, ale ostatecznie sklasyfikowana została na 21. miejscu.

W wyścigu punktowym wystartował Wojciech Pszczolarski. Reprezentant Polski rozpoczął zmagania od ataku, który nie przyniósł nadrobienia okrążenia, ale dał punkty, dzięki którym był liderem klasyfikacji. Inni kolarze skutecznie dublowali peleton, a Polak zaatakował ponownie bezskutecznie w połowie wyścigu. W końcu przy trzeciej próbie z grupą innych zawodników nadrobił rundę, ale strata do podium była już duża. Ostatecznie Pszczolarski zgromadził 34 punkty i zajął ósme miejsce. Trzy nadrobione okrążenia i dorobek 76 punktów pozwolił na zwycięstwo Yoeriemu Havikowi. Srebro zdobył Roger Kluge, a brąz Fabio van den Bossche.

Patryk Rajkowski zajął 13. miejsce w rywalizacji na kilometr ze startu zatrzymanego. Polak w kwalifikacjach uzyskał wynik 1:00,598 i na tej fazie zakończył zmagania. Bezkonkurencyjny był Jeffrey Hoogland. Holenderski sprinter wygrał kwalifikacje, a w finale osiągnął czas 58,106 i o prawie półtorej sekundy wyprzedził Melvina Landerneaua. Trzecie miejsce zajął Alejandro Martinez Chorro, który był w eliminacjach był dopiero ósmy.

Kacper Majewski uzyskał 15. czas (4:14,828) kwalifikacji w wyścigu indywidualnym na cztery kilometry. W finale o tytuł mistrza świata rywalizowali Włosi - Filippo Ganna i Jonathan Milan. Ganna osiągnął wynik 3:59,636 i tydzień po ustanowieniu rekordu świata w jeździe godzinnej, poprawił także rekord globu na cztery kilometry. Swojego rodaka w finale pokonał o cztery sekundy. Brązowy medal wywalczył Ivo Manuel Alves Oliveira po pokonaniu Daniela Bigham. Dzisiaj zakończono rywalizację w sprincie kobiet. Paulina Petri i Nikola Sibiak odpadły już wczoraj w 1/16 finału. W półfinale Lea Sophie Friedrich wygrała 2:0 z Laurine van Riessen, a Mathilde Gros potrzebowała trzech biegów do pokonania Emmy Hinze. Wyścigi medalowe zakończyły się po dwóch częściach. Złoty medal zdobyła Gros, a brąz Hinze.