EBL: czwarta wygrana Trefla, GTK bez szans
Andrzej Romański/PLK

• Data publikacji: 19.10.2022, 21:51

W spotkaniu otwierającym piątą kolejkę Energa Basket Ligi drużyna Trefla Sopot pokonała na wyjeździe Tauron GTK Gliwice 92:82. Dla ekipy Zana Tabaka jest to czwarte zwycięstwo w sezonie, a najlepszym koszykarzem na parkiecie był Michał Kolenda, zdobywca 24 punktów.

Mecz od samego początku stał na niesamowitym poziomie, a ofensywy obu zespołów były niemal bezbłędne. W całej pierwszej kwarcie gospodarze trafili 12/15 prób z gry (80%), podczas gdy sopocianie rzucali na 58% skuteczności. Zdecydowanie najlepiej na parkiecie odnalazł się były zawodnik Oklahoma City Thunder, występujących w NBA, Terrance Ferguson — skrzydłowy rozegrał całe dziesięć minut, zdobywając jedenaście oczek, na skuteczności 5/6 z gry. Mimo tego przyjezdni byli w stanie dotrzymać kroku rywalom, przegrywając po pierwszej odsłonie tylko 27:29.

W drugiej części spotkania gliwiczanie wreszcie "zeszli na ziemię", a niższa skuteczność rzutowa przełożyła się na kilkupunktowe prowadzenie gości. Świetnie prezentował się Michał Kolenda, który w całej połowie uzbierać trzynaście oczek, trafiając 5/6 rzutów z gry. Z kolei Trefl wygrał drugą kwartę 24:18 i na przerwę schodził z czteropunktowym prowadzeniem.

Po zmianie stron oglądaliśmy jakby inny mecz, a podopieczni Marosa Kovacika nie potrafili znaleźć sposobu na zdobywanie punktów. Przez pierwsze osiem minut trzeciej odsłony GTK uzbierał zaledwie siedem oczek, przez co przegrywał już 54:68. Z kolei na początku ostatniej kwarty różnica między zespołami wzrosła do siedemnastu oczek i stało się jasne, kto wygra dzisiejszy mecz. W samej końcówce miejscowi zdobyli jeszcze osiem punktów z rzędu, ale na nic więcej nie było ich stać. Ostatecznie Trefl Sopot pokonał Tauron GTK Gliwice 92:82, wygrywając czwarty mecz w sezonie ligowym.

Tauron GTK Gliwice — Trefl Sopot 82:92 (29:27, 18:24, 10:20, 25:21)

GTK: Murphy 20, Ferguson 15, Put 14, Franklin Jr 11, Ryżek 7, Rowland 5, Skifić 4, Szlachetka 3, Busz 3

Trefl: Kolenda 24, Nevels 19, Zyskowski 15, Freimanis 11, Watson 9, Gordon 8, Wells 4, Pluta, Kulikowski