Podnoszenie ciężarów - ME juniorów i U23: srebrny medal Moniki Szymanek!

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 20.10.2022, 20:33

Czwartek przyniósł polskiej reprezentacji kolejny krążek w mistrzostwach Europy juniorów i U23 w podnoszeniu ciężarów. W kategorii do 71 kg juniorek Monika Marach zdobyła srebrny medal, w obu bojach plasując się w czołówce. Dominik Sieńko, który także startował w czwartek, zajął dziewiątą lokatę w kategorii do 81 kg juniorów.

Pierwszą czwartkową kategorią była rywalizacja juniorów do 81 kg, gdzie na podeście pojawił się Dominik Sieńko w grupie A. Polski zawodnik może mówić o wielkim szczęściu, bowiem dopiero w ostatniej próbie zaliczył sztangę ważącą 124 kg, dzięki czemu pozostał w rywalizacji w dwuboju. W podrzucie zawodnik LKS-u Żuławy zdołał w najlepszej próbie osiągnąć 160 kg, a wynik 284 kg w dwuboju dał mu miejsce pod koniec pierwszej dziesiątki. Na półmetku rywalizacji prowadził Hmajak Misakjan z Austrii, który o kilogram wyprzedzał Sabę Asanidze z Gruzji oraz Włocha Lorenzo Tarquniego. W podrzucie 182 kg osiągnął zawodnik z Gruzji, dzięki czemu zdobył złoto także w dwuboju. Srebro przypadło Tarquniemu, natomiast brązowy medal w dwuboju – dzięki kapitalnemu wynikowi 180 kg w podrzucie – zdobył Mnatsakan Abrahamjan z Armenii. Prowadzący na półmetku rywalizacji Austriak w drugim z bojów osiągnął „zaledwie” 175 kg w podrzucie, co kosztowało go medalu po obu bojach.

Kibice nad Wisłą spore nadzieje wiązali z występem Moniki Marach w rywalizacji do 71 kg juniorek. Polka nie zawiodła, już po rwaniu będąc blisko medalu w dwuboju, bowiem 100 kg dawało jej drugie miejsce, z sześcioma kilogramami przewagi nad trzecią Aysel Ozkan z Turcji. Prowadziła Giulia Miserendino z Włoch, która po rwaniu miała sześć kilogramów przewagi nad naszą sztangistką. W podrzucie zawodniczka z Italii potwierdziła swoją dominację, jako jedyna zaliczając 120 kg i pieczętując zwycięstwo. Srebro obroniła Marach, która osiągając 114 kg, zdobyła „mały brąz” w podrzucie, bowiem w tym boju o jeden kilogram lepsza okazała się trzecia w generalnej klasyfikacji Ozkan.

Ostatnim akcentem, już bez reprezentantów Polski, była rywalizacja panów do 23 lat w kategorii do 81 kg. Tutaj bez większych problemów zwyciężył Marin Robu. Mołdawianin w rwaniu osiągnął 155 kg, natomiast w podrzucie 197 kg i drugiego w klasyfikacji w dwuboju Christophera Murraya z Wielkiej Brytanii wyprzedził o – bagatela – 33 kg. Podium w tej kategorii uzupełnił Dmytro Kondratiuk z Ukrainy, który w dwuboju osiągnął 313 kg.