EBL: niespodzianka w Lublinie, pierwsza porażka Stali

• Data publikacji: 21.10.2022, 19:25

W lubelskiej Hali Globus rozegrano drugie spotkanie piątej kolejki Energa Basket Ligi. BM Stal Ostrów Wielkopolski poniosła pierwszą porażkę. Ze zwycięstwa cieszyli się koszykarze Polskiego Cukru Startu Lublin.

Stal świetnie rozpoczęła sezon w Energa Basket Lidze, odnosząc cztery zwycięstwa, w tym trzy na wyjeździe. Koszykarze Startu po czterech kolejkach legitymowali się bilansem 2-2 po dwóch domowych triumfach. Chcieli więc także wygrać we własnej hali z bardzo wymagającym rywalem, który w poprzednich meczach zdobywał ponad 90 punktów na mecz.

Zespół z Ostrowa Wielkopolskiego zagrał w 10-osobowym składzie, bez Quentina Snidera i Oskarsa Silinsa. Po raz pierwszy w sezonie wystąpił Mateusz Zębski. Początek meczu był wyrównany. Stal zdobyła przewagę dopiero w dalszej fazie kwarty. W ósmej minucie prowadziła 18:13. Pierwsza odsłona zakończyła się trójką z dalekiego dystansu Mateusza Dziemby i wynikiem 18:26 od strony gospodarzy.

Start szybko odrobił stratę. W jednej akcji ze względu na faul niesportowy zdobył pięć punktów. W połowie drugiej kwarty po rzucie za trzy punkty Kacpra Młynarskiego podopieczni Artura Gronka wyszli na prowadzenie 33:32. W kolejnych minutach żadna z ekip nie wypracowała większej przewagi i do przerwy było 45:44 dla gości.

Przez pierwsze sześć minut drugiej połowy Start wypracował osiem punktów przewagi - 61:53. Zespół z Lublina utrzymał zapas do końca kwarty i dzięki dobrej skuteczności w rzutach za trzy punkty prowadził 69:60.

Stal nie zdobyła punktów przez prawie trzy minuty czwartej części i po trójce Michała Krasuskiego było już 77:60 dla gospodarzy. Lublinianie po raz trzeci wygrali we własnej hali. Tym razem 90:71 z niepokonaną do tej pory Stalą Ostrów Wielkopolski. Do zwycięstwa zespół Startu poprowadzili: Sherron Dorsey-Walker (21 punktów, 4 trójki), Klavs Cavars (14 punktów i 19 zbiórek) i Kacper Młynarski (16 punktów, 4 trójki).

Polski Cukier Start Lublin - BM Stal Ostrów Wielkopolski 90:71 (18:26, 24:19, 25:15, 21:11)

Lublin: Dorsey-Walker 21, Młynarski 15, Čavars 14, Smith 8, Pelczar 7, Szymański 6, Krasuski 6, Dziemba 5, Melvin 5, Hermet 2

Ostrów Wielkopolski: Thomas 21, Kulig 18, Skele 16, Garbacz 10, Djurišić 6, Rozpędowski, Zębski, Rachwalski, Siewruk, Załucki