Podnoszenie ciężarów - ME juniorów i U23: piąte miejsce Karolak
© Austin Barbell

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 21.10.2022, 23:40

W albańskim Durres powoli zbliżają się ku końcowi mistrzostwa Europy juniorów i do lat 23 w podnoszeniu ciężarów. W piątek na pomoście mogliśmy śledzić zmagania dwójki Biało-czerwonych. Maria Karolak w kategorii do 76 kg zajęła piątą pozycję, zaś Patryk Brański ósmą w kategorii do 89 kg. Oboje startowali wśród juniorów.

Karolak rozpoczęła udanie zmagania podczas czempionatu. W rwaniu zaliczyła trzy próby i zakończyła pierwszą część rywalizacji z wynikiem 92 kg. Pozwoliło to zająć szóstą pozycję. Na półmetku prowadziła Ormianka Milena Khachatryan z rezultatem 99 kg. Polka w podrzucie zaprezentowała się również z dobrej strony. Rozpoczęła od 105 kg, a w drugim podejściu podniosła cztery kilogramy więcej. Niestety sztanga o wadze 111 kg stanowiła zbyt duże wyzwanie, więc zakończyła podrzut na 109 kg. Dało to siódme miejsce w drugiej konkurencji, zaś piąte w dwuboju z wynikiem 201 kg. Złoto wywalczyła Kachatryan z rezultatem 219 kg. Srebro przypadło Turczynce Dilara Ucan (216 kg), a brąz Łotyszce Danieli Ivanovej (215 kg).

Patryk Barański nie był faworytem zmagań, lecz sam jego występ podczas mistrzostw w Durres już jest dużym osiągnięciem, gdyż był najmłodszym zawodnikiem w całej stawce. W rwaniu zakończył z wynikiem 141 kg, uzyskanym w drugiej próbie. Tym samym na półmetku zajmował szóstą pozycję. Niestety Polak sporo stracił w podrzucie, w którym udało się podnieść jedynie 171 kg. Dało to ostatnie miejsce w tej konkurencji oraz w całym dwuboju z wynikiem 312 kg. Złoto zdobył Suren Grigoryan (340 kg). Ormianin fantastycznym podrzutem wyprzedził Turka Hakana Sukru Kurnaza (337 kg), który prowadził po rwaniu. Finalnie zajął najniższy stopień podium. Wyprzedził go również jego kolega z reprezentacji Ulas Can Kurnaz (339 kg).

W rywalizacji do lat 23 wśród kobiet w kategorii do 71 kg triumfowała Eyglo Fanndal Sturludottir. Islandka była zdecydowanie najlepsza, wygrywając rwanie oraz podrzut, a przy tym cały dwubój z wynikiem 217 kg. Podium uzupełniły Lara Dancz z Niemiec (205 kg) oraz Francuzka Vicky Graillot (203 kg). Wśród mężczyzn w kategorii do 89 kg dominatorem był Włoch Cristiano Giuseppe Ficco. Wygrał rwanie, podrzut oraz dwubój z rezultatem 365 kg. Drugi Łotysz Armands Mezinskis stracił do zwycięzcy 13 kg, a trzeci Raphael Friedrich 14 kg. Warto dodać, że aż trzech zawodników nie zaliczyło żadnego podejścia w rwaniu.