Kierunek Paryż (8) - Gimnastyka artystyczna
- Dodał: Inga Świetlicka
- Data publikacji: 22.10.2022, 11:45
W gimnastyce artystycznej w trakcie igrzysk tradycyjnie rozdane zostaną tylko dwa komplety medali – dla najlepszych zawodniczek w wieloboju indywidualnym oraz drużynowym. Kwalifikacje do imprezy już się rozpoczęły – w ubiegłym miesiącu podczas mistrzostw świata przyznano pierwsze przepustki olimpijskie. Przed nami dwa kolejne etapy kwalifikacji.
Gimnastyka artystyczna debiut olimpijski zaliczyła w Los Angeles w 1984 roku. Wówczas po raz pierwszy rozegrano zmagania indywidualne w wieloboju, a pierwszą mistrzynią olimpijską została Kanadyjka Lori Fung. Dwanaście lat później w Atlancie do programu igrzysk włączono również rywalizację drużynową.
Droga do Paryża
W Paryżu zobaczymy 24 indywidualistki i 14 grup złożonych z pięciu gimnastyczek, co łącznie daje liczbę 94 zawodniczek. W porównaniu do igrzysk w Tokio liczba uczestniczek zmagań zmniejszyła się o dwa miejsca – w Japonii o medale indywidualne rywalizowało 26 zawodniczek.
Zmagania w gimnastyce artystycznej tradycyjnie odbędą się pod sam koniec igrzysk. Rywalizację zaplanowano w dniach 8-10 sierpnia 2024. Będzie ona przebiegała dwuetapowo – najpierw odbędą się kwalifikacje, a następnie finały wieloboju. W finale indywidualnym wystąpi 10 najlepszych zawodniczek, w finale drużynowym – 8 zbiorówek.
Proces kwalifikacyjny do igrzysk w Paryżu składa się z trzech etapów. Przepustki olimpijskie przyznawane są podczas imprez najwyższej rangi: mistrzostw świata oraz czempionatów poszczególnych kontynentów. Francja jako gospodarz imprezy ma zapewniony udział w zmaganiach indywidualnych (jedno miejsce) i drużynowych bez kwalifikacji. Ponadto jedną kwalifikację w rywalizacji indywidualistek przyzna Komisja Trójstronna.
I etap kwalifikacji olimpijskich: Mistrzostwa Świata w Sofii 2022 (6 przepustek)
Pierwszy etap kwalifikacji olimpijskich w gimnastyce artystycznej już się zakończył. O trzy bilety do Paryża w zmaganiach indywidualnych i drużynowych gimnastyczki rywalizowały w ubiegłym miesiącu podczas mistrzostw świata w Sofii. Kwalifikacje dla swoich krajów zdobyły medalistki wieloboju indywidualnego: Sofia Raffaeli dla Włoch, Darja Varfolomeev dla Niemiec i Stiliana Nikołowa dla Bułgarii. O przebiegu rywalizacji w finale indywidualnym przeczytacie TUTAJ. W rywalizacji drużynowej bilety do Paryża przypadły najlepszym w wieloboju zbiorówkom z Bułgarii, Izraela i Hiszpanii (szczegóły TUTAJ).
II etap kwalifikacji olimpijskich: Mistrzostwa Świata w Walencji 2023 (19 przepustek)
Najważniejszym etapem kwalifikacji olimpijskich będą zmagania podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w Walencji. Do rywalizacji indywidualnej dopuszczone zostaną maksymalnie trzy reprezentantki z każdego kraju. Czternaście najwyżej sklasyfikowanych gimnastyczek w kwalifikacjach wieloboju indywidualnego uzyska przepustki olimpijskie dla swoich krajów (z uwzględnieniem limitu maksymalnie dwóch miejsc dla jednego kraju). Z kolei w wieloboju drużynowym do zdobycia będzie pięć biletów do Paryża. Kraje, które kwalifikację olimpijską uzyskały rok wcześniej w Sofii nie będą się liczyły w zestawieniu.
III etap kwalifikacji olimpijskich: mistrzostwa kontynentalne 2024 (10 przepustek)
Ostatnią szansą na zdobycie biletu do Paryża będzie udział w mistrzostwach kontynentalnych (lub innej imprezie kwalifikacyjnej wyznaczonej w ich miejsce przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną). Seria zawodów kwalifikacyjnych ma się odbyć w kwietniu i maju 2024 roku. Najlepsza zawodniczka wieloboju indywidualnego z każdego kontynentu (tj. z Europy, Azji, Afryki, Ameryki i Oceanii), wciąż pozostająca bez kwalifikacji olimpijskiej, otrzyma imienną przepustkę do Paryża. Analogicznie sytuacja będzie wyglądała w zmaganiach zbiorówek, gdzie awans olimpijski otrzyma również najlepsza na danym kontynencie grupa.
Polki w Paryżu?
W dwóch ostatnich edycjach igrzysk olimpijskich w zmaganiach gimnastyczek artystycznych zabrakło reprezentantek naszego kraju. Czy sytuacja ulegnie zmianie w Paryżu? W chwili obecnej wydaje się to niestety mało prawdopodobne. Patrząc na wyniki tegorocznych mistrzostw świata w Sofii ani Małgorzata Roszatycka ani polska zbiorówka nie uplasowały się na miejscach, które w przyszłości dałyby im szansę na olimpijski awans. By realnie myśleć o kwalifikacji Polki musiałyby w ciągu roku zanotować bardzo wyraźny progres – indywidualnie trzeba mierzyć w miejsca w okolicach TOP 15, a drużynowo TOP 8. Pewien znak zapytania można postawić przy bardzo utalentowanej Lilianie Lewińskiej, która w tym roku zdobyła trzy medale juniorskich mistrzostw Europy. Urodzona w 2008 roku zawodniczka mogłaby nas reprezentować w Paryżu, jednak przewidywanie jak forma Lewińskiej będzie wyglądać za dwa lata w seniorskiej rywalizacji, jest w tej chwili wróżeniem z fusów.
Kwalifikacje olimpijskie w pigułce
- Wielobój indywidualny – 24 miejsca startowe
Rozdane (4):
- MŚ Sofia 2022 – 3 miejsca – Włochy, Niemcy, Bułgaria
- Gospodarz IO 2024 – 1 miejsce – Francja
Do rozdania (20):
- MŚ Walencja 23-27.08. 2023 – 14 miejsc dla krajów
- Mistrzostwa kontynentalne (kwiecień-maj 2024) – 5 miejsc (kwalifikacja imienna):
- Mistrzostwa Europy Budapeszt 22-26.05. 2024 – 1 miejsce
- Mistrzostwa Afryki – 1 miejsce
- Mistrzostwa Azji – 1 miejsce
- Mistrzostwa Panamerykańskie – 1 miejsce
- Mistrzostwa Oceanii – 1 miejsce
- Komisja Trójstronna – 1 miejsce
- Wielobój drużynowy – 14 miejsc startowych
Rozdane (4):
- MŚ Sofia 2022 – 3 miejsca – Bułgaria, Izrael, Hiszpania
- Gospodarz IO 2024 – 1 miejsce – Francja
Do rozdania (10):
- MŚ Walencja 23-27.08. 2023 – 5 miejsc
- Mistrzostwa kontynentalne (kwiecień-maj 2024) – 5 miejsc:
- Mistrzostwa Europy Budapeszt 22-26.05. 2024 – 1 miejsce
- Mistrzostwa Afryki – 1 miejsce
- Mistrzostwa Azji – 1 miejsce
- Mistrzostwa Panamerykańskie – 1 miejsce
- Mistrzostwa Oceanii – 1 miejsce
Inga Świetlicka
Miłośniczka sportu, kultury i podróżowania. Mól książkowy oraz kibic polskich olimpijczyków i paraolimpijczyków.