PKO Ekstraklasa: Legia podzieliła się punktami z Pogonią
KowalskyPhotos

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 22.10.2022, 19:46

W starciu 14. kolejki PKO Ekstraklasy piłkarze Legii Warszawa mierzyli się z Pogonią Szczecin. Stołeczna ekipa zdobyła pierwszą bramkę w tym meczu po skutecznym wykończeniu Filipa Mladenovicia. Natomiast przyjezdni odpowiedzieli trafieniem Jakuba Bartkowskiego, a warszawsko-szczeciński pojedynek zakończył się remisem 1:1.

Od pierwszego gwizdka sobotniego starcia gospodarze dłużej utrzymywali się przy piłce i opierali swoją grę ofensywną na bocznych sektorach boiska, jednak dośrodkowania wahadłowych były blokowane przez defensorów gości. W 13. minucie zawodnicy Legii mieli znakomitą szansę na otworzenie wyniku. Carlitos zanotował odbiór przed polem karnym przeciwników i odegrał futbolówkę do Macieja Rosołka. Młody napastnik oddał płaski strzał, lecz piłka po jego uderzeniu uderzyła w słupek bramki strzeżonej przez Bartosza Klebaniuka. Miejscowi nie zwalniali tempa, a chwilę później w świetnej sytuacji znalazł się Carlitos, jednak nieczysto uderzył głową po dośrodkowaniu Filipa Mladenovicia. W 18. minucie po dynamicznym ataku "Portowców" Wahan Biczachczjan posłał dobre podanie do Luki Zahovicia. Snajper Pogoni minął Kacpra Tobiasza i umieścił piłkę w siatce, jednak to trafienie nie zostało uznane, ponieważ arbitrzy dopatrzyli się w tej sytuacji pozycji spalonej.

Po nieco słabszym początku zespół prowadzony przez Jensa Gustafssona prezentował się lepiej w ofensywie. W 30. minucie szczecinianie wyszli z szybkim atakiem, jednak kluczową interwencją w tej sytuacji popisał się Maik Nawrocki. W odpowiedzi Maciej Rosołek oddał mocne uderzenie sprzed pola karnego, ale Bartosz Klebaniuk przeniósł piłkę nad poprzeczką. Kluczowa dla losów tego spotkania była sytuacja z 45. minuty, gdy stołeczna ekipa wyprowadziła świetny kontratak. Josue zauważył podłączającego się do akcji Filipa Mladenovicia i zagrał w tempo do Serba, który precyzyjnym strzałem obok golkipera Pogoni wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Podopieczni Kosty Runjaicia chcieli pójść za ciosem. W drugiej minucie doliczonego czasu gry Mariusz Malec zahaczył w "szesnastce" Macieja Rosołka. Piotr Lasyk dopiero dwie minuty później obejrzał powtórkę tej sytuacji na monitorze VAR i podyktował rzut karny dla Legii. Przed znakomitą szansą na powiększenie przewagi stanął Carlitos, lecz Bartosz Klebaniuk wyczuł jego intencje, broniąc strzał Hiszpana. Na półmetku rywalizacji to miejscowi prowadzili 1:0.

W drugiej części Carlitos mógł szybko zrehabilitować się za niewykorzystaną "jedenastkę". Hiszpański snajper pokonał Bartosza Klebaniuka, ale ta bramka nie została uznana ze względu na spalonego. Piłkarze Pogoni odpowiedzieli na ataki Legii w najlepszy z możliwych sposobów. W 52. minucie Damian Dąbrowski posłał precyzyjne dośrodkowanie z rzutu rożnego, a Jakub Bartkowski najlepiej odnalazł się w polu karnym Legii i mocnym strzałem głową doprowadził do remisu. Później przyjezdni przejęli inicjatywę i stworzyli sobie dwie okazje do zdobycia drugiej bramki. Natomiast w tych sytuacjach Kacper Tobiasz obronił strzały Michała Kucharczyka i Kamila Grosickiego.

W ostatnim kwadransie spotkania tempo gry było dosyć szybkie, a rywalizacja dynamicznie przenosiła się z jednego do drugiego pola karnego. W 80. minucie Leo Borges próbował uruchomić długim zagraniem Lukę Zahovicia, jednak Kacper Tobiasz skutecznie zatrzymał tę akcję. Chwilę później Kamil Grosicki mógł wyprowadzić decydujący cios, lecz Artur Jędrzejczyk ofiarną interwencją zatrzymał strzał reprezentanta Polski. W doliczonym czasie gry to "Legioniści" mogli przechylić zwycięską szalę na swoją stronę. Benedikt Zech pomylił się przy wyprowadzeniu piłki, ale w ostatniej chwili Rafał Kurzawa naprawił błąd kolegi z drużyny, uprzedzając Blaza Kramera. Ostatecznie emocjonujące spotkanie na stadionie przy ul. Łazienkowskiej zakończyło się remisem 1:1.

W następnej kolejce PKO Ekstraklasy zawodnicy Legii Warszawa zagrają na wyjeździe z Jagiellonią Białystok (29 października, 17:30). Natomiast Pogoń Szczecin również na wyjeździe zmierzy się z Miedzią Legnicą (28 października, 18:00).

Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 1:1 (1:0)

Bramki: 45' Mladenović - 52' Bartkowski

Legia Warszawa: Tobiasz - Jędrzejczyk, Rose, Nawrocki - Wszołek (81' Baku), Slisz, Josue, Kapustka (81' Augustyniak), Mladenović - Rosołek (74' Kramer), Carlitos (62' Muci).

Pogoń Szczecin: Klebaniuk - Bartkowski, Malec, Zech, Borges (86' Mata) - Jean Carlos (46' Kucharczyk), Dąbrowski (62' Łęgowski), Biczachczjan (73' Wędrychowski), Kowalczyk (46' Kurzawa), Grosicki - Zahović.

Żółte kartki: Jędrzejczyk, Nawrocki - Borges, Biczachczjan, Łęgowski, Kurzawa

Niewykorzystany rzut karny: 45+6' Carlitos (obrona bramkarza)

Sędzia: Piotr Lasyk