IHF Super Globe: Barcelona nie pozostawiła złudzeń kielczanom
Magdalena Pluszewska/PGNiG Superliga

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 22.10.2022, 21:02

W półfinale rozgrywanego w Arabii Saudyjskiej turnieju Super Globe mającego rangę Klubowych Mistrzostw Świata szczypiorniści Łomży Industrii Kielce rywalizowali z FC Barceloną. Ekipa prowadzona przez Talanta Dujszebajewa nie zrewanżowała się katalońskiej drużynie za finał ostatniej edycji Ligi Mistrzów EHF i wyraźnie przegrała to spotkanie 28:39.

Od początku starcia dwóch najlepszych zespołów ostatniej edycji Ligi Mistrzów EHF trwała gra "bramka za bramkę". Po rzucie karnym pewnie wykorzystanym przez Arkadiusza Moryto kielczanie prowadzili 3:2. Natomiast w kolejnych akcjach reprezentanci PGNiG Superligi mieli ogromne kłopoty ze skutecznością i nie potrafili pokonać świetnie dysponowanego Gonzalo Pereza de Vargasa. Katalończycy bezlitośnie to wykorzystali, budując solidną przewagę. W 12. minucie po celnym rzucie Luki Cindricia na tablicy wyników widniał rezultat 7:3 dla barcelońskiego zespołu. W kolejnych akcjach żółto-biało-niebiescy zbliżyli się do przeciwników, doprowadzając do stanu 7:5. Później zawodnicy "Dumy Katalonii" wykorzystywali błędy przeciwników i odbudowali różnicę. W 21. minucie wskutek trafienia Ludovica Fabregasa Barcelona prowadziła 12:7. Po kolejnym skutecznym rzucie francuskiego obrotowego mistrzowie Hiszpanii powiększyli swoją przewagę do sześciu trafień (14:8). Pierwsza połowa zakończyła się wygraną bordowo-granatowych 16:11. Duża w tym zasługa Gonzalo Pereza de Vargasa, który w pierwszych 30 minutach zanotował skuteczność obron na poziomie 58%.

W pierwszych akcjach drugiej połowy zawodnicy katalońskiego zespołu dosyć konsekwentnie utrzymywali kilkubramkową przewagę. Później mistrzowie Hiszpanii podkręcili tempo, co przyniosło zniewalający efekt. Polska drużyna po raz kolejny w tym spotkaniu miała kłopoty z wykończeniem akcji, czym ułatwiła zadanie naszpikowanej gwiazdami drużynie rywali. Od stanu 20:15 triumfatorzy ostatniej edycji Ligi Mistrzów EHF zanotowali świetną serię, a w 43. minucie dzięki trafieniu Blaza Janca prowadzili 27:15. W ostatnim kwadransie obraz gry się nie zmienił. Katalończycy kontrolowali przebieg rywalizacji, zmierzając do końcowego triumfu. Wskutek udanej akcji Arkadiusza Moryto kielczanie zmniejszyli różnicę do dziewięciu trafień (33:24). Natomiast w odpowiedzi szczypiorniści Barcelony rzucili pięć bramek z rzędu, a po kontrataku wykończonym przez Melvyna Richardsona na tablicy wyników widniał rezultat 38:24. Ostatecznie "Duma Katalonii" wygrała to spotkanie 39:28 i wywalczyła awans do finału Super Globe.

W meczu o brązowy medal Klubowych Mistrzostw Świata szczypiorniści Łomży Industrii Kielce zagrają z egipskim Al Ahli (23 października, 17:00). Natomiast Barcelona powalczy o triumf w tej imprezie z SC Magdeburg (23 października, 19:30).

Łomża Industria Kielce - FC Barcelona 28:39 (11:16)

Łomża Industria Kielce: Wolff, Kornecki - Tournat 5, D. Dujszebajew 5, Moryto 4, Sićko 3, A. Dujszebajew 3, Remili 2, Karalek 2, Nahi 1, Thrastarson 1, Sanchez 1, Olejniczak 1, Karacić, Gębala.

FC Barcelona: Perez de Vargas, Nielsen - Cindrić 6, N'Guessan 5, Richardson 5, Fabregas 5, Makuc 4, Janc 4, Mem 4, Arino 3, Frade 3, Carlsbogard, Gomez, Inoue.