EBL: niespodzianka we Włocławku, Spójnia z wygraną
WKS Śląsk Wrocław

• Data publikacji: 22.10.2022, 21:24

Po kapitalnej czwartej kwarcie PGE Spójnia Stargard pokonała na wyjeździe Anwil Włocławek 81:78 w ostatnim sobotnim meczu piątej kolejki Energa Basket Ligi. Bohaterami przyjezdnych okazali się Isiah Brown (24pkt/7zb/8as/2prz) oraz Shawn Jones (20pkt/15zb).

Przed rozpoczęciem rywalizacji zdecydowanymi faworytami wydawali się włocławianie, którzy jednak nie najlepiej weszli w sezon 2022/23, notując dwa zwycięstwa i dwie porażki w czterech pierwszych spotkaniach rozgrywek. Z kolei Spójnia wydawała się gwarantem doskonałych emocji, gdyż trzy ostatnie mecze ekipy Sebastiana Machowskiego kończyły się różnicą nie większą niż pięć oczek.

Początek starcia to jednak dość wyraźna dominacja gospodarzy, którzy pierwszą kwartę wygrali aż 25:17. Drużyna doskonale radziła sobie w ataku, a najjaśniejszymi punktami byli Josip Sobin i Marcin Woroniecki. Druga odsłona to natomiast błyskawiczna pogoń stargardzian i już po trzech minutach różnica stopniała do jednego oczka, po trafieniu Isiaha Browna. Wtedy jednak Anwil rzucił siedem punktów z rzędu, ponownie budując przewagę, dzięki czemu mógł zejść na przerwę przy prowadzeniu 44:37.

Po zmianie stron sytuacji wyglądała bardzo podobnie, a podopieczni Przemysława Frasunkiewicza dość spokojnie kontrolowali różnicę punktową, wchodząc w czwartą kwartę z ośmiopunktowym prowdzeniem. Ostatnia odsłona rozpoczęła się jednak od dwunastu punktów z rzędu zdobytych przez Spójnię, która tym sposobem wyszła na prowadzenie, przywracając emocje do meczu. Następnie goście wypracowali nawet 9-punktową przewagę i wydawało się, że zmierzają po pewną wygraną, ale miejscowi nie zamierzali odpuszczać — trafienia Nowakowskiego i Woronieckiego zmniejszyły różnicę do trzech oczek na minutę przed końcem spotkania. W samej końcówce błędu na linii nie popełnił jednak Jonah Mathews i PGE Spójnia Stargard ostatecznie zwyciężyła 81:78.

Anwil Włocławek — PGE Spójnia Stargard 78:81 (25:17, 19:20, 17:16, 17:28)

Anwil: Łączyński 19, Greene IV 14, Sobin 11, Woroniecki 11, Petrasek 10, Nowakowski 9, Bostic 2, Słupiński 2, Szewczyk, Dawdo

Spójnia: Brown 24, Jones 20, Clarke 14, Brenk 10, Mathews 5, Kikowski 5, Gruszecki 3, Sulima, Śnieg, Grudziński