Jeździectwo - LGCT: historyczne mistrzostwo Bena Mahera zakończyło tegoroczny sezon
FEI/Christophe Taniére

• Dodał: Kinga Marchela
  • Data publikacji: 22.10.2022, 22:28

Olimpijczyk z Tokio Ben Maher w sobotni wieczór w Rijadzie zapisał się na kartach historii. Brytyjczyk jako pierwszy jeździec w historii został trzykrotnym mistrzem cyklu Longines Global Champions Tour.

22 października był niezwykle ważnym dniem dla fanów cyklu LGCT. Tego dnia nie tylko rozegrano finał zmagań w Rijadzie, ale też finał całego cyklu. W rywalizacji drużynowej po mistrzostwo sięgnął team Berlin Eagles, który w Arabii Saudyjskiej uplasował się dopiero na siódmym miejscu z dwoma zrzutkami (Kukuk i Weishaupt). Na drugiej lokacie w klasyfikacji końcowej znaleźli się Stockholm Hearts, a tuż za nimi sklasyfikowani zostali Prague Lions. Zwycięstwo w ostatnim etapie cyklu zdobyła drużyna St. Tropez Pirates, która jako jedyna nie zaliczyła żadnej zrzutki.

Wyniki rywalizacji drużynowej w Rijadzie

Końcowa klasyfikacja drużynowa

Największe emocje pojawiły się wieczorem, kiedy rozstrzygała się rywalizacja indywidualna. Wszyscy trzej pretendenci do tytułu mistrzowskiego - Ben Maher, Pieter Devos i Christian Ahlmann - nie uniknęli drobnych potknięć, co przełożyło się na zrzutki. Tylko jedną zdobył reprezentant Wielkiej Brytanii, który w konkursie Grand Prix startował na ogierze Faltic HB (10. miejsce). Reprezentanci Belgii i Niemiec zakończyli swoje przejazdy z ośmioma punktami karnymi i tym samym nie stanowili żadnego zagrożenia dla mistrza z Tokio. Tym samym Ben Maher zapisał się na kartach historii jako pierwszy jeździec, który trzykrotnie sięgnął po mistrzostwo Longines Global Champions Tour. W samym Grand Prix Rijadu po zwycięstwo sięgnął Irlandczyk Michael Pender, który na wałachu HHS Calais wykręcił czas 35.78 sekundy. Na drugim stopniu podium stanął Holender Harrie Smolders, który pracując z wałachem Monaco N.O.P. bezbłędnie pokonał parkur w 36.68 sekundy. Tuż za nim znalazł się jego rodak Jur Vrieling (Long John Silver 3), który w przejeździe rozgrywkowym osiągnął wynik 38.83 sekundy. Poza pierwszą trójką w rozgrywce znalazła się jeszcze Szwedka Malin Baryard-Johnsson, która uzyskała najlepszy czas 35.17 sekundy, ale jedna zrzutka przełożyła się na "dopiero" czwarte miejsce.