EBL: skuteczna pogoń Zastalu Zielona Góra

• Data publikacji: 23.10.2022, 21:35

Enea Zastal BC Zielona Góra wygrał 94:90 z MKS-em Dąbrowa Górnicza w meczu kończącym piątą kolejkę Energa Basket Ligi. Gospodarze mieli nawet 15 punktów straty, ale w końcówce odwrócili przebieg spotkania.

Niedziela w Energa Basket Lidze przebiegła pod znakiem meczów drużyn z dolnej części tabeli. Najpierw Twarde Pierniki Toruń wygrały z Rawlplugiem Sokołem Łańcut w starciu drużyn z bilansem 0-4. O 19:30 w zielonogórskiej hali CRS Zastal podejmował MKS Dąbrowa Górnicza. Goście do tej pory rozegrali tylko trzy mecze, czyli najmniej w całej lidze, wygrywając tylko raz. Drużyna Olivera Vidina rozpoczęła rozgrywki od wygranej w Toruniu, a potem przegrała trzykrotnie, więc mecz z MKS-em był dobrą okazją do poprawienia bilansu.

Spotkanie rozpoczęło się od szybkiego prowadzenia 10:0 dla MKS-u. Gospodarze czekali na pierwsze punkty trzy i pół minuty, ale jak już zaczęli trafiać, to zanotowali serię 8:0. Przez wiele kolejnych minut gra była wyrównana, aż do połowy drugiej kwarty. Dzięki serii 12:0 od wyniku 37:34 goście wypracowali największą przewagę. Na przerwę koszykarze z Dąbrowy Górniczej schodzili z prowadzeniem 49:39.

Na dwie minuty przed końcem trzeciej kwarty MKS miał nawet 15 punktów przewagi - 71:56. Zastal musiał już odrabiać straty, aby myśleć o zwycięstwie. I tak się stało, gdyż po 30 minutach różnica wynosiła zaledwie siedem oczek - 74:67. To nie był koniec pościgu ze strony gospodarzy. Na początku czwartej odsłony zespół Olivera Vidina zaliczyli serię 10:2 i przegrywał tylko 77:78.

Goście mieli olbrzymie problemy ze skutecznością, a po dwóch celnych rzutach wolnych Alena Hadzibegowicia, Zastal był po raz pierwszy na prowadzeniu od kwarty numer jeden. Inicjatywa już całkowicie przeszła na stronę zespołu z Zielonej Góry. Gospodarze odskoczyli na osiem punktów i utrzymali przewagę do ostatniej syreny, wygrywając 94:90. Najskuteczniejszym zawodnikiem był Alonzo Verge z MKS-u, który zdobył 27 punktów.

Enea Zastal BC Zielona Góra - MKS Dąbrowa Górnicza 94:90 (20:24, 19:25, 28:25, 27:16)