Liga Mistrzów: Liverpool triumfuje i awansuje do fazy grupowej

• Dodał: Kacper Lewandowski
  • Data publikacji: 26.10.2022, 22:52

W przedostatniej już kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów Ajax Amsterdam podjął Liverpool FC. Dla gospodarzy było to spotkanie ostatniej szansy, by w ostatniej kolejce móc marzyć o braku degradacji do Ligi Europy. Mimo tej presji graczom Ajaxu nie udało się podłączyć do walki o fazę pucharową. Liverpool wygrał spotkanie pewnie, bowiem aż 3:0.

Ależ mogło się rozpocząć środowe spotkanie. Już w trzeciej minucie Berghuis wdarł się w pole karne Liverpoolu, ograł Alissona i strzelił. Piłka jednak zamiast w światło bramki uderzyła prosto w słupek. Pierwsza połowa w następnych minutach sączyła się bardzo powoli. Najpierw przeważał Ajax, następnie Liverpool. Brakowało jednak ciągle konkretów w wykonaniu obu zespołów. Kiedy już wydawało się, że bezbramkowy remis zostanie utrzymany do przerwy Mohamed Salah otworzył wynik spotkania. W 42. minucie Jordan Henderson wystawił piłkę do Egipcjanina. Podanie starał się przeciąć Pasveer, jednak ostatecznie futbolówka dotarła do adresata, który efektownym lobem strzelił pustą bramkę. W dwie minuty później przewaga Liverpoolu mogła wzrosnąć do dwóch goli, jednak Darwin Nunez odpowiedział na strzał Berghuisa, również obijając aluminium.

Druga połowa rozpoczęła się od tego, czego urugwajski napastnik Liverpoolu nie zdołał w pierwszej - od podwyższenia prowadzenia. W 49. minucie Andrew Robertson rozegrał rzut rożny, po którym piłkę w siatce głową umieścił właśnie Darwin Nunez. Dwubramkowe prowadzenie nie zadowoliło Liverpoolu. Już trzy minuty później fenomenalnym strzałem z ostrego kąta Harvey Elliot pokonał Parveya. Po osiągnięciu trzybramkowego prowadzenia Liverpoolczycy zdjęli nogę z gazu. Gospodarze podejmowali mniej lub bardziej udane próby zdobycia chociaż honorowego gola, jednak wszystkie te próby grzęzły na niczym. Dzięki korzystnemu wynikowi podopieczni Jurgena Kloppa zapewnili sobie spokojny awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Następne spotkanie, a więc mecz z Napoli, będzie miał znaczenie jedynie w kwestii ewentualnej wymiany pozycjami w tabeli.

Ajax Amsterdam - Liverpool FC 0:3

Bramki: 42' Salah, 49' Nunez, 52' Elliot

Ajax: Pasveer - Sanchez, Timber, Bassey, Blind - Klaassen (58' Kudus), Alvarez (85' Grillitsch), Berghuis (85' Conceicao) - Bergwijn, Brobbey (63' Taylor), Tadić

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson (87' Tsimikas) - Elliot (71' Carvalho), Fabinho (71' Bajcetic), Henderson (71' Milner) - Salah, Firmino, Nunez (63' Jones)