ATP Bazylea: Felix Auger - Aliassime z tytułem
sirobi 2021

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 30.10.2022, 17:05

Kanadyjczyk, Felix Auger - Aliassime (9.ATP) zwyciężył w prestiżowym turnieju rangi ATP 500 w szwajcarskiej Bazylei. Tenisista pokonał młodego Duńczyka, Holgera Rune (25.ATP). Dla Augera - Aliassime'a to czwarty tytuł w tym roku oraz czwarty tytuł w zawodowej karierze.

19 - letni Duńczyk nigdy wcześniej nie grał z 22 - letnim Kanadyjczykiem. Auger - Aliassime jest w bardzo dobrej formie. Wygrał on w ostatnich tygodniach dwa turnieje, w Antwerpii i Florencji. Rune też prezentuje świetną dyspozycję, ponieważ dotarł ostatnio do finału turnieju w Sofii i wygrał imprezę w Sztokholmie.

W pierwszych gemach premierowej partii obaj tenisiści świetnie serwowali i pilnowali swoich podań. W czwartym gemie, wyżej notowany Kanadyjczyk wykorzystał pierwszą i jak się później okazało jedyną w partii szansę na breaka i przełamał Duńczyka. Od tej pory, do końca seta gra toczyła się według reguły własnego podania.  W dziewiątym gemie, Auger - Aliassime wykorzystał pierwszą piłkę setową i zakończył seta w 35 minut. Kanadyjczyk bardzo dobrze serwował. Obie statystyki punktów zdobytych zarówno po pierwszym, jak i po drugim serwisie miał grubo powyżej 80 procent.

Druga partia była dużo bardziej zacięta. Już w drugim gemie, a pierwszym serwisowym Holgera Rune, Kanadyjczyk miał breaka, ale go nie wykorzystał. Później, przez dłuższy czas panowie grali zgodnie z regułą własnego podania. W ósmym gemie, Duńczyk miał dwie okazje na przełamanie Augera - Aliassime'a, ale również ich nie wykorzystał. Do premierowego przełamania doszło w 11 gemie. To był długi i nerwowy gem. Kanadyjczyk miał w nim cztery break pointy. Duńczyk skutecznie się bronił, ale przy czwartej piłce skapitulował. W kolejnym gemie, tenisista z kraju klonowego liścia bardzo szybko, przy swoim serwisie wyszedł na prowadzenie 40:0. Oznaczało to dla niego trzy piłki meczowe. Dwie z nich, młody Rune obronił, ale kolejnej już nie i po godzinie i 40 minutach ręce w geście triumfu mógł wznieść Kanadyjczyk.

Felix Auger – Aliassime (CAN) [3] – Holger Rune (DEN) 6:3 7:5