Liga Mistrzów: RB Lipsk triumfuje w Warszawie i melduje się w 1/8 finału

• Dodał: Kamil Czuj
  • Data publikacji: 02.11.2022, 20:33

Spotkanie ostatniej szóstej kolejki grupy F Ligi Mistrzów sezonu 22/23 pomiędzy Szachtarem Donieck a RB Lipsk zakończyło się pewnym zwycięstwem gości z Niemiec. Po bramkach Nkunku, Silvy, Szoboszlaia oraz Olmo padł wynik 4:0.

Przed tą kolejką piłkarze Marco Rose znajdowali się na pozycji wicelidera z dziewięcioma punktami na koncie. Gospodarze z kolei byli na trzecim miejscu z dorobkiem sześciu "oczek". W pierwszym meczu pomiędzy tymi drużynami ukraińska drużyna sensacyjnie triumfowała aż 4:1, jednak w rewanżu to "Byki" były zdecydowanymi faworytami.

Mecz rozpoczął się świetnie dla gości. Już w 10. minucie Christopher Nkunku umieścił w siatce piłkę odbitą przez ukraińskiego golkipera. W kolejnych minutach RasenBallsport w pełni kontrolował grę, dając bardzo mało okazji na pokazanie swoich umiejętności Szachtarowi. W końcówce pierwszej części gry to jednak Ukraińcy przejęli inicjatywę, ale obrona Lipska spisywała się bez żadnych zarzutów.

Drugie 45 minut Niemcy również zaczęli bramką. W 50. minucie nieporadność i brak zdecydowania defensorów Szachtara wykorzystał Andre Silva i głową skierował piłkę do bramki Anatolija Trubina. Trzynaście minut później Lipsk prowadził już 3:0. Dominik Szoboszlai spokojnie ominął Trubina i skierował futbolówkę do pustej już bramki. Festiwal strzelecki "Byków" trwał dalej. W 69. minucie czwartego gola dla swojego zespolu zdobyl wprowadzony kilka sekund wcześniej na plac gry Hiszpan Dani Olmo. Do końca rywalizacji nie wydarzyło się już nic szczególnie godnego uwagi, a RB Lipsk spokojnie dowiózł prowadzenie 4:0 do końcowego gwizdka arbitra.

Dzięki temu zwycięstwu niemiecki zespół przypieczętował swoją promocję do 1/8 finału Ligi Mistrzów i skutecznie zrewanżował się za wrześniową porażkę na swoim obiekcie.

Szachtar Donieck - RB Lipsk 0:4 (0:1)

Bramki: 10' Nkunku, 50' Silva, 63' Szoboszlai, 69' Olmo

Szachtar: Trubin - Konoplja (59' Taylor), Bondar, Matwijenko, Mychajłenko - Sudakov (60' Djurasek), Stepanenko - Petrjak, Bondarenko (81' Kryskiv), Mudryk (74' Totowitskij) - Traore (59' Sikan)

RB: Bisswich - Simakan (69' Henrichs), Orban, Gvardiol, Raum (69' Halstenberg) - Szoboszlai (69' Olmo), Schlager (74' Diallo), Kampl, Nkunku - Silva, Werner (19' Forsberg)

Żółte kartki: 24' Mychajłenko, 67' Taylor, 89' Sikan

Sędzia: Michael Oliver