EBL: pewne zwycięstwo Stali
Andrzej Romański/PLK

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 03.11.2022, 19:30

W spotkaniu otwierającym 7. kolejkę Energa Basket Ligi Stal Ostrów Wlkp. w bardzo dobrym stylu pokonała GTK Gliwice 100:76. Dzięki zwycięstwu Stal awansowała na 1. miejsce w tabeli.

W jedynym czwartkowym spotkaniu Energa Basket Ligi Stal Ostrów Wlkp. podejmowała GTK Gliwice. Zdecydowanym faworytem tego starcia byli oczywiście ostrowianie, którzy przegrali w tym sezonie tylko raz w sześciu meczach. Gliwiczanie z kolei po niezłym początku rozgrywek przegrali ostatnie dwa spotkania.

Mecz rozpoczął się zgodnie z oczekiwaniami - od pełnej dominacji gospodarzy. GTK co prawda jako pierwsze objęło prowadzenie dzięki trafieniu za trzy, ale od tego momentu rywale pozwalali im na bardzo niewiele. Miejscowi dzięki kilku naprawdę solidnym seriom punktowym już w pierwszej kwarcie odskoczyli rywalom na aż 15 punktów. Po pierwszych 10 minutach było 29:14. Po krótkiej przerwie Stal zdecydowanie spuściła z tonu, ale wciąż bardzo pewnie kontrolowała przebieg spotkania. Goście wciąż mieli ogromne problemy w ataku i pomimo, że znacznie poprawili się w obronie to strata do rywali wciąż rosła. Po pierwszej połowie gospodarze prowadzili 49:29.

Przerwa dobrze zrobiła obu zespołom jak i całemu widowisku. Obie drużyny po zmianie stron były bardzo skuteczne i mecz był znacznie przyjemniejszy dla postronnych kibiców. Choć w trzeciej kwarcie zmieniło się bardzo wiele to na boisku bez zmian panowali miejscowi. Znów nie byli oni znacząco lepsi od rywali, ale przewaga zbudowana w pierwszej połowie spotkania sprawiała, że goście nie byli w stanie im zagrozić . Bardzo efektowną trzecią kwartę Stal wygrała 29:26 i przed ostatnią częścią gry prowadziła już różnicą 23 punktów. Nic w obrazie spotkania nie zmieniła również czwarta kwarta. Żadna z drużyn nie forsowała już tempa. Obie ekipy coraz częściej pozwalały sobie również na rozluźnienie w obronie.

Ostatecznie Stal Ostrów Wielkopolski pokonała GTK Gliwice 100:76, a bohaterami spotkania zostali Jakub Garbacz oraz Adonis Thomas, którzy wspólnie zdobyli dla zwycięskiej ekipy 45 punktów. Dzięki wygranej ostrowianie objęli prowadzenie w lidze, ale 2. w zestawieniu Śląsk Wrocław ma rozegrane jedno spotkanie mniej.

Stal Ostrów Wielkopolski - GTK Gliwice 100:76 (29:14, 20:15, 29:26, 22:21)

Stal: Garbacz 23, Thomas 22, Kulig 15, Djurisic 14, Załucki 8, Skele 7, Silins 5, Siewruk 3, Reynolds 3

GTK: Skific 19, Ferguson 13, Ryżek 12, Szlachetka 11, Palmowski 6, Put 5, Busz 5, Rowland 4, Maciejak 1