Judo - Grand Slam: dobry występ Aleksandry Kalety
Rede do Esporte, CC BY 3.0 BR , via Wikimedia Commons

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 04.11.2022, 16:15

Pierwszego dnia zawodów Grand Slam w Baku najlepiej z naszych reprezentantów poradziła sobie Aleksandra Kaleta w kategorii do 52 kg, zajmując piąte miejsce. W walce o brąz Polka przegrała z reprezentantką Uzbekistanu Sitą Kadambojewą.

Do stolicy Azerbejdżanu udało się dziesięcioro naszych judoków. Pierwszego dnia turnieju Grand Slam na tatami oglądaliśmy trzy panie. Dwie z nich rywalizujące w kategorii do 57 kg: Arleta Podolak i Anna Dąbrowska odpadły już po pierwszej walce. Pierwsza z nich uległa przez kary shido Uzbeczce Szukurjon Aminowej. Bardzo szkoda tej porażki, gdyż Podolak prowadziła w pojedynku po wazari, ale 18 sekund przed końcem walki dostała trzecią karę shido. Anna Dąbrowska z kolei nadziała się na ippon ze strony Turczynki Hasret Bozkurt.

Humory poprawiła nam Aleksandra Kaleta (-52 kg), która zaczynała rywalizację od drugiej rundy. W niej po 80 sekundach rzuciła Meksykankę Paulinę Martinez na ippon i awansowała do ćwierćfinału. W tej fazie Polka nie powalczyła zbyt długo, gdyż po ośmiu sekundach wylądowała na plecach, przegrywając z Dijorą Keldijorową (Uzbekistan). Kaleta trafiła do repasaży, w których po wazari pokonała Niemkę Maschę Ballhaus. W pojedynku o brąz nasza judoczka dała się zaskoczyć Sicie Kadambojewej (Uzbekistan) i po niespełna minucie walkę przegrała, zajmując ostatecznie bardzo dobre piąte miejsce, za które otrzyma sporo punktów do rankingu olimpijskiego.

W kategorii do 48 kg kobiet triumfowała Francuzka Shirine Boukli, wygrywając w finale z Włoszką Francescą Milani. Na najniższym stopniu podium stanęły Słowenka Marusa Stangar i Serbka Milica Nikolić. Pogromczyni Aleksandry Kalety w ćwierćfinale - Dijora Keldijorowa okazała się najlepsza w kat. do 52 kg. W finale Uzbeczka pokonała Mongołkę Sosorbaram Lchagwasuren. Poza drugą z Uzbeczek Sitą Kadambojewą brąz wywalczyła Włoszka Odette Giuffrida. Christa Deguchi (Kanada) cieszyła się ze zwycięstwa w finale kategorii do 57 kg nad Portugalką Telmą Monteiro. Brązowe medale wywalczyły natomiast Nora Gjakowa z Kosowa i Iwelina Iliewa z Bułgarii. W najlżejszej kategorii męskiej świetnie spisali się gospodarze. Złoto zdobył Balbaj Aghajew, a po brąz sięgnął Karamat Husejnow. Na drugim miejscu uplasował się Ukrainiec Dilszot Chałamatow, a drugi brąz trafił w ręce Mongoła Cogta-Ochira Bjambajawa. W kat. -66 kg zwyciężył Mołdawianin Denis Vieru, pokonując w finale Mulorajaba Chalifajewa z Tadżykistanu. Trzecie miejsce zajęli David Garcia Torne (Hiszpania) i Orchan Safarow (Azerbejdżan).