Short track - PŚ: Maliszewska ponownie druga na 500 metrów!

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 05.11.2022, 23:50

Puchar Świata po rozpoczęciu w Montrealu przeniósł się do Salt Lake City. W sobotę mieliśmy podwójne powody do zadowolenia. Natalia Maliszewska zajęła drugą pozycję na 500 metrów, a na tym samym dystansie Diane Sellier doszedł do finału A.

Najciekawszą konkurencją z naszej perspektywy jest bieg na 500 metrów pań z udziałem Natalii Maliszewskiej, która w Montrealu była druga. Polka wystartowała w trzecim wyścigu ćwierćfinałowym. Jedną z rywalek była bardzo utytułowana i groźna Kim Boutin. Finalnie to Kanadyjka przecięła linię mety jako pierwsza z czasem 42,469. Około 0,2 sekundy za nią finiszowała Maliszewska, tym samym gwarantując sobie awans do półfinału wraz z Boutin. Trzecia na mecie Xinran Wang również awansowała do kolejnej fazy z tak zwanym małym "q". W półfinale ponownie Polka zajęła drugą pozycję. Przegrała jedynie z Amerykanką Kristen Satntos-Griswold. Oczywiście druga lokata zagwarantowała występ w finale. Karę za przepychanki otrzymała Holenderka Xandra Velzeboer i zakończyła swój udział na półfinale. Warto odnotować, że los koleżanki z reprezentacji w pierwszym biegu podzieliła Suzanne Schulting. W finale stawka była bardzo wyrównana i tak było na całym dystansie. Finalnie ponownie Maliszewska była druga, gdyż minimalnie przegrała z Kim Boutin. Trzecie miejsce zajęła Santos-Griswold. Drugi raz w tym sezonie Polka zajęła drugą lokatę na 500 metrów.

Fantastyczny bieg ćwierćfinałowy zanotował Diane Sellier. Polak jako pierwszy przeciął metę z czasem 40,980 i awansował bezpośrednio do półfinału. Na finiszu udało mu się wyprzedzić minimalnie Koreańczyka Yong Jin Lima. Niestety reszta Polaków nie poszła za ciosem i zakończyła swój udział na ćwierćfinale. Michał Niewiński otrzymał karę wykluczenia za spowodowanie wypadku, a Łukasz Kuczyński finiszował na czwartym miejscu. Swoją świetną dyspozycję Sellier potwierdził w półfinale. Ponownie bardzo mądrze prowadził swój bieg i finalnie zakończył wyścig na drugiej pozycji, która dała awans do finału A. Przegrał jedynie z Kanadyjczykiem Maxime Laoun. O mniej niż jedną dziesiątą Selier pokonał Robertsa Kruzgersa z Łotwy. Niestety finał nie poszedł po myśli Diane Selliera. Polak sprokurował zderzenie i został ukarany karą wykluczenia. Mimo wszystko dojście do tej fazy jest znakomitym osiągnięciem oraz dobrym prognostykiem na przyszłość. Finalnie najlepszy okazał się Maxime Laoun. Podium uzupełnili Abzal Azghalijew oraz June Seo Lee.

W biegu na 1500 metrów w półfinale również mieliśmy naszą przedstawicielkę. Gabriela Topolska zaprezentowała się w pierwszym z wyścigów. Niestety Polka nie miała szczęścia, gdyż zderzyła się z Chinką Huiling Jia. Jednak to rywalka otrzymała karę wykluczenia, a Polka mimo zajęcia przedostatniej pozycji awansowała do finału B. Niestety zajęła tam ostatnią pozycję. Na półfinale swój udział na 1500 metrów zakończył Neithan Thomas.