Pływanie - PŚ: Ledecky z rekordem, Stokowski z podium
Copyright @2022 Rafal Oleksiewicz

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 06.11.2022, 10:30

Rekord świata Katie Ledecky na 800 metrów stylem dowolnym oraz podium Kacpra Stokowskiego na 100 metrów grzbietem to najważniejsze wydarzenia ostatniego dnia Pucharu Świata w pływaniu, który odbywał się w Indianapolis.

Ostatni dzień zmagań w Indianapolis zaczął się sobotniego popołudnia czasu polskiego od eliminacji do ostatnich wyścigów finałowych. Na 100 metrów stylem grzbietowym wystartowali Kacper Stokowski i Mikołaj Malec. Naturalnie, zdecydowanie lepiej poszło temu pierwszemu. Stokowski uzyskał 5. czas eliminacji – 50,70 i przegrał tylko z Javierem Acevedo, Colemanem Stewartem, Shaine Casasem i Ryanem Murphy. Malec uzyskał 53,81, a to dało mu 22. lokatę. Również 5. miejsce w eliminacjach na 100 metrów stylem dowolnym zajęła Katarzyna Wasick. Rezultat 52,49 był dobrym wstępem do tego, co miało dziać się w finale. Na liście startowej była też Dominika Kossakowska, ale ona nie wystartowała. Na 200 metrów stylem zmiennym popłynęła Alicja Tchórz, ale nasza doświadczona pływaczka została zdyskwalifikowana.

W efekcie tego, nocą z soboty na niedzielę mogliśmy obserwować dwóch Biało-Czerwonych. Zanim jednak to nastąpiło, w euforię miejscowych kibiców pływania wprawiła Katie Ledecky. Amerykanka nie miała sobie równych na dystansie 800 metrów stylem dowolnym, ale zrobiła to w wielkim stylu – bijąc rekord świata czasem 7:57,42. Drugą Summer McIntosh pokonała o blisko 10 sekund.

My też mieliśmy jednak swoje powody do radości. Dla nas emocje zaczęły się od finału 100 metrów stylem grzbietowym. Kacper Stokowski na tym dystansie postarał się o swoje kolejne podium w Pucharze Świata. Polak czasem 49,63 przegrał tylko z Amerykaninem Shainem Casasem, który był szybszy o 0,23 sekundy. O podium otarła się tym razem Katarzyna Wasick. Polka na 100 metrów stylem dowolnym nie była tak szybka, jak na połowę krótszym dystansie i z czasem 51,80 zajęła 4. miejsce, ustępując Siobhan Bernadette Haughey z Hongkongu (51,00), Australijce Madison Wilson (51,54) oraz startującej w klubowych barwach Abbey Weitzeil (51,63).