Billie Jean King Cup: Polki przegrały z Amerykankami
Tatiana from Moscow/Wikimedia

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 10.11.2022, 09:11

Reprezentacja Polski, przegrała w pierwszym meczu finałów Billie Jean King Cup, rozgrywanych w szkockim Glasgow z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Polki czeka teraz starcie z Czeszkami. Magda Linette sensacyjnie pokonała wyżej notowaną Madison Keys, ale niestety nasz debel przegrał swoje spotkanie.

Magda Linette (49.WTA) grała dotychczas jedynie raz z Amerykanką. Miało to miejsce w tym roku. W turnieju w meksykańskiej Guadalajarze. Tam Keys pewnie pokonała naszą tenisistkę 6:3 6:3. Polka bardzo dobrze rozpoczęła pierwszą partię od razu przełamując przeciwniczkę. Później gra się wyrównała, a Keys odrobiła stratę w siódmym gemie. Decydujący był dziesiąty gem przy serwisie Amerykanki. Polka prowadziła w nim 40:0, co dało jej trzy piłki setowe. Pierwszą Keys obroniła, ale drugiej już nie i pierwsza partia padła łupem Magdy Linette.

Druga partia również była bardzo wyrównana. Keys przełamała naszą tenisistkę w trzecim gemie i było to jedyne przełamanie w tym secie. Do końca partii obie tenisistki skutecznie broniły swoich podań, co spowodowało, że ta partia padła łupem Amerykanki. Decydujący set rozpoczął się od wzajemnych przełamań. Najpierw podanie straciła Linette, potem Keys. W piątym gemie Amerykanka miała breaka, ale go nie wykorzystała. Wtedy coś w jej grze się zacięło i na korcie dominowała już jedynie Polka. Keys dwukrotnie straciła swoje podanie i nie wygrała już żadnego gema. Polka wykorzystała pierwszą piłkę meczową i zdobyła punkt dla naszej reprezentacji.

Kilka godzin później, po stosownym odpoczynku przystąpiono do rozegrania decydującego pojedynku deblowego. W nim naprzeciw siebie stanęły, młody duet amerykański, Coco Gauff i Cathy McNally oraz Polki Magda Linette i Alicja Rosolska. Niestety, ten pojedynek został całkowicie zdominowany przez tenisistki zza Oceanu. W pierwszym secie Amerykanki dwukrotnie przełamały Polki, nie dając nawet jednej szansy na to samo naszemu duetowi. Wykorzystując drugą piłkę setową, Gauff i McNally szybko zakończyły pierwszą partię. W drugim secie obraz gry był również podobny. Również doszło do dwóch przełamań na korzyść Amerykanek. Polki miały jedną szansę na breaka, ale jej nie wykorzystały. Przeciwniczki szybko doprowadziły do piłek meczowych i wykorzystując pierwszą zamknęły spotkanie i dały wygraną swojej drużynie.

Stany Zjednoczone – Polska 2:1

Danielle Collins – Magdalena Fręch 6:4 3:6 7:6(2)

Madison Keys – Magda Linette 4:6 6:4 2:6

Cori Gauff/Cathy McNally – Magda Linette/Alicja Rosolska 6:1 6:2