Jeździectwo: kolejna edycja Cavaliada Tour rozpoczęta!
CAVALIADA

• Dodał: Kinga Marchela
  • Data publikacji: 11.11.2022, 00:50

W czwartek 10 listopada na stołecznym Torwarze wystartowały pierwsze zawody tegorocznego cyklu CAVALIADA Tour. Czterodniowa rywalizacja na warszawskiej arenie zgromadziła ponad 240 par jeźdźców i koni, które mierzyć się będą w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, WKKW i powożeniu zaprzęgami czterokonnymi.

Pierwszy dzień zmagań rozpoczęliśmy dwufazowym konkursem Małej Rundy o wysokości 125 centymetrów. Po zwycięstwo w nim sięgnęli Jan Bobik i ośmioletnia Hasala, którzy pokonali obie fazy na czysto z czasami 27.40 i 33.65 sekundy. Na drugim miejscu sklasyfikowani zostali Julia Parda i Cheyenne (23.14, 33.80), a tuż za nimi byli Anna Stasiak i Con Cordia (27.51, 34.69). Po zakończeniu porannej rywalizacji przyszła pora na konkurs amatorów, w którym ze 110-centymetrowymi przeszkodami mierzyli się zawodnicy niemający dużego doświadczenia w startach. Najlepiej z obiema fazami poradziła sobie trzynastoletnia Roksana Frączkowska, która na klaczy Venezia wykręciła czasy 24.87 i 35.02 sekund. Tuż za nią znalazły się Alina Sitek (Karezzo Wp) i Maria Noga (Cabanna 2).

Bardziej doświadczeni zawodnicy pojawili się na parkurze o godzinie 13.30, kiedy rozpoczął się konkurs Średniej Rundy. W znakomitym czasie 28.98 parkur o wysokości 130 centymetrów pokonał Dawid Skiba, który wraz z koniem Tamagotchi sięgnął po zwycięstwo. Drugie miejsce zajęła Paulina Bule na jedenastoletnim wałachu Almquist (29.87), a na trzeciej lokacie zameldowała się Daria Kobiernik. 37-latka po raz kolejny pokazała spokojną współpracę z klaczą Colette, czym zagwarantowała sobie czas 30.97 sekundy.

Po trzecim czwartkowym konkursie przyszła pora na podniesienie poprzeczki o 10 centymetrów. W konkursie dużej rundy, nazywanej także Speed Master, sukces odniósł Marek Wacławik, który na wałachu Kathmandau wykręcił czas 63.05. Nieco wolniej, choć także na czysto, parkur pokonała Amelia Szczupakowska na trzynastoletnim Chaccos Boy. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Sławomir Szlachta, który w czasie 65.37 sekundy przeprowadził przez parkur wałacha Just Riding California BS.

Dzień zakończyliśmy rywalizacją w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi. Konkurs, w którym po zwycięstwo sięgnął brązowy medalista Mistrzostw Polski 2022 Aleksander Fularczyk, był pierwszą eliminacją do Halowego Pucharu Polski, którego finał rozegrany zostanie w Krakowie. Drugie miejsce zajął w nim Krzysztof Szczepaniak, a trzeci był obrońca tytułu Piotr Mazurek. W tej edycji powożenie przyciąga jeszcze więcej uwagi, bo po raz pierwszy w historii Cavaliady w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi startuje kobieta – Katarzyna Wieczorek. W czwartkowych zmaganiach zawodniczka zajęła piąte miejsce po trzech potknięciach w pierwszym nawrocie.