Biegi narciarskie: bez polskiego finału w sprintach w Muonio
Tomi Mäkipää/Loru Creative

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 11.11.2022, 12:58

Norwegowie – Anna Svendsen i Even Northug – wygrali rywalizację w sprintach techniką klasyczną w Muonio. Najlepiej z Polaków zaprezentowała się Monika Skinder, która zajęła 7. miejsce. W półfinale biegła również Izabela Marcisz. Kamil Bury i Maciej Staręga odpadli w ćwierćfinale.

Sezon biegowy tradycyjnie zainaugurowano sprintami stylem klasycznym na dystansie 1.4 km w fińskim Muonio. Obsada zawodów jak co roku była niezła – na starcie obok gospodarzy pojawili się m.in. Norwegowie, Niemcy i Włosi. Jeszcze mocniej obsadzone będą biegi dystansowe w kolejnych dniach. W Finlandii wystartowali również polscy kadrowicze z pierwszej reprezentacji: sześcioro podopiecznych Lukasa Bauera oraz przygotowująca się do sezonu wg wytycznych Justyny Kowalczyk Izabela Marcisz.

Przez kwalifikacje sprintu przebrnęło czworo Biało-Czerwonych. W zmaganiach kobiet na tym etapie rywalizacji najlepsza była Victoria Carl (3:43.72). Izabela Marcisz finiszowała na dobrym 7. miejscu ze stratą pięciu i pół sekundy do Niemki. Wyraźnie słabszy czas miała Monika Skinder (+12.78), ale pozwoliło to zająć 14. pozycję w nie najmocniejszej stawce pań. W rywalizacji w Pucharze Świata taki rezultat nie dawałaby szans na awans do ćwierćfinału.

Eliminacje mężczyzn wygrał Even Northug z czasem 3:07.51. Do ćwierćfinałów nie bez problemów awansowali Kamil Bury (+10.47) i Maciej Staręga (+10.48), którzy zajęli odpowiednio 25. i 26. miejsce. Poza „30”-stką Dominik Bury (37. miejsce, +13.90) oraz debiutujący w kadrze Robert Bugara (47. miejsce, +19.01) i Sebastian Bryja (65. miejsce, +26.13). Łącznie sklasyfikowano 46 zawodniczek i 86. zawodników.

W ¼ zawodów Polacy biegali parami. Na trasie panowały trudne warunki, od rana padał śnieg. Izabela Marcisz potwierdziła dobrą dyspozycję wygrywając drugi ćwierćfinał z czasem 3:52.26. Polka finiszowała przed Teresą Stadlober (+1:25) i Moniką Skinder (+4.33). Druga z polskich biegaczek ostatecznie awansowała do półfinałów jako „lucky looserka”.

Kamil Bury i Maciej Staręga rywalizowali w trzecim ćwierćfinale. W biegu triumfował Sindre Bjoernestad Skar z czasem 3:25.61. Kamil Bury na finiszu walczył o drugą pozycję z Lauri Vuorinenem. Niestety, nieznacznie szybszy okazał się reprezentant gospodarzy. Fin stracił do Skara 0.62 sek., a starszy z braci Bury 1.03 sek. Rezultat Polaka okazał się zbyt słaby, by znaleźć się w gronie „szczęśliwych przegranych”. Maciej Stargęga finiszował na ostatnim, szóstym miejscu w trzecim ćwierćfinale ze stratą 4.26 do Norwega. Przed najbardziej doświadczonym polskim biegaczem uplasowali się jeszcze Janosch Brugger i kanadyjski junior Xavier McKeever.

W półfinale Polki ponownie spotkały się w jednym biegu, a ich rywalkami były: Victoria Carl, Teresa Stadlober, Coletta Rydzek i Caterina Ganz. Najszybsze w biegu okazały się Niemki – pewnie triumfowała Carl (3:59.96) przed Rydzek (+2.03). Na trzeciej pozycji finiszowała Monika Skinder (+3.39), a za nią linię mety minęła Teresa Stadlober (+4.08). Większą stratę do mistrzyni olimpijskiej w sprincie drużynowym zanotowały Caterina Ganz (+8.47) i Izabela Marcisz, która zamknęła stawkę (+8.64). Niestety, drugi półfinał był znacznie szybszy, co sprawiło, że czas Skinder nie dał awansu do finału.

W rywalizacji finałowej kobiet zacięty pojedynek o zwycięstwo stoczyły Anna Svendsen i Jasmi Joensuu. Ostatecznie minimalnie szybsza okazała się Norweżka. Zawodniczka gospodarzy finiszowała dwie setne sekundy wolniej. Podium uzupełniła najszybsza z czterech reprezentantek Niemiec Pia Fink (+1.08). Kolejne lokaty dla Victorii Carl, Coletty Rydzek i Lisy Lohmann.

W finale mężczyzn o zwycięstwo walczyło czterech Norwegów i dwóch Finów. Z udziału w fazie pucharowej zawodów zrezygnował jeden z faworytów – siódmy w kwalifikacjach Federico Pellegrino. Ostatecznie zwycięstwo przypadło Evenowi Northugowi, który wyprzedził Sindre Bjoernestada Skara o 0.15 sek. Na najniższym stopniu podium stanął Fin Ville Ahonen (+2.40), a dalsze miejsca zajęli Havard Solaas Taugboel, Paal Golberg i Lauri Vuorinen.

Jutro w Muonio rywalizacja na dystansie 10 km stylem klasycznym kobiet i mężczyzn.