Łyżwiarstwo szybkie - PŚ: niezły początek Andżeliki Wójcik

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 11.11.2022, 20:06

Bardzo dobry początek Andżeliki Wójcik podczas Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Stavanger. Polka uplasowała się na dobrym 6. miejscu. W piątek w elicie startowała też drużyna mężczyzn w wyścigu na dochodzenie, ale została zdyskwalifikowana.

Inauguracja Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim odbyła się na torze w norweskim Stavanger, gdzie w piątek rywalizowano w grupach A i B na 1500 metrów mężczyzn, 500 metrów kobiet, 3000 metrów kobiet oraz wyścigu pościgowym mężczyzn. Indywidualnie najlepszym wynikiem z Biało-Czerwonych popisała się Andżelika Wójcik na 500 metrów, która jechała w przedostatniej parze zawodów z Koreanką Min-Sun Kim. Na pierwszym pomiarze czasu rywalka była szybsza tylko 0,07 sekundy, ale później przyspieszyła i osiągnęła przewagę 0,7 sekundy. Wygrała też całe zawody przed Holenderką Juttą Leerdam i Japonką Mihą Takagi, które były wolniejsze o ponad 0,5 sekundy. Wójcik zajęła bardzo dobre 6. miejsce.

Na koniec dnia w walce o najwyższe miejsca mieliśmy polski akcent związany już jednak ze startem drużynowym mężczyzn w wyścigach na dochodzenie. Polskę reprezentowała czwórka: Marcin Bachanek, Artur Janicki, Szymon Pałka i Jakub Piotrowski. W wyścigu bezpośrednim Biało-Czerwoni rywalizowali z reprezentantami Danii. Polacy przez cały wyścig jechali szybciej od rywali i zwyciężyli z przewagą ponad dwóch sekund. Niestety, po przejeździe całych zawodów okazało się, że sędziowie zdecydowali o dyskwalifikacji Polaków, przez co spadną oni do dywizji B.

Kilkoro Biało-Czerwonych zaprezentowało się w piątek w zmaganiach grup B. Na 1500 metrów 12. miejsce zajął Marcin Bachanek, a zdyskwalifikowany został Szymon Pałka. Na 500 metrów kobiet tę samą lokatę osiągnęła Martyna Baran. Zdecydowanie lepiej na 3000 metrów poszło Magdalenie Czyszczoń, która rywalizację przegrała tylko z Chinką Binyu Yang i czasem 4:17,129 zajęła drugą lokatę. Olga Kaczmarek zajęła 18. miejsce.

500 metrów kobiet  dywizja A:

1. Min-Sun Kim – Korea Południowa – 37,553