TAURON 1. Liga: porażka lidera w Częstochowie, przełamanie Legii

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 13.11.2022, 20:36

W drugi weekend listopada zostały rozegrane spotkania 9. kolejki TAURON 1. Ligi mężczyzn. Drugą porażkę w sezonie ponieśli siatkarze MKS-u Będzin, którzy ulegli na wyjeździe Exact Systems Norwidowi Częstochowa 2:3. Tie-break przesądził także o wygranej BKS-u Visła Proline Bydgoszcz nad AZS-em AGH Kraków. Po czterech kolejnych przegranych przełamali się zawodnicy Legii Warszawa, którzy okazali się lepsi od PSG KPS Siedlce (3:1). Ponadto komplet punktów w ostatniej serii gier wywalczyły drużyny z Wrocławia, Świdnika, Nowej Soli, Głogowa i Kluczborka.

Pierwszym starciem 9. serii była potyczka pomiędzy Exact Systems Norwid Częstochowa a MKS-em Będzin. Od samego początku starcia w Częstochowie trwała zacięta walka. Gospodarze postawili się liderowi z Będzina, natomiast po trzecim secie zakończonym wynikiem 32:30 dla gości, to podopieczni Wojciecha Serafina byli bliżej wygranej, prowadząc 2:1. W czwartej odsłonie faworyzowani przyjezdni mieli nawet piłkę meczową, ale nie potrafili jej wykorzystać. Częstochowianie wrócili do gry i najpierw doprowadzili do tie-breaka, a później zwyciężyli decydującą partię 15:10, dopisując do swojego dotychczasowego dorobku dwa punkty. Znacznie mniej emocji przyniósł drugi piątkowy pojedynek, w którym Chemeko-System Gwardia Wrocław podejmowała Lechię Tomaszów Mazowiecki. Reprezentanci Dolnego Śląska bez większych problemów pokonali przeciwników 3:0. Relacja z tego spotkania jest dostępna TUTAJ.

Potknięcie MKS-u Będzin wykorzystali zawodnicy MKS-u Avii Świdnik. Drużyna z Lubelszczyzny przystępowała do meczu z KRISPOLEM Września w roli faworyta i bezbłędnie się z niej wywiązała. Świdniczanie dosyć pewnie wygrali dwa pierwsze sety, a w trzeciej odsłonie zaprezentowali efektowny comeback. Gospodarze prowadzili już 24:21, jednak ekipa prowadzona przez Witolda Chwastyniaka wykorzystała błędy rywali i zwyciężyła trzecią partię 26:24, a cały mecz 3:0. Dzięki temu triumfowi Avia zmniejszyła stratę do liderującego zespołu z Będzina do jednego punktu. Solidną dyspozycję w ostatniej serii gier potwierdzili siatkarze MKST Astry Nowa Sól. Beniaminek, który bez kompleksów wszedł na zaplecze PlusLigi po raz kolejny udowodnił swoją wartość, pokonując bez straty seta BAS Białystok. Sporą cegiełkę do tego sukcesu dołożyli Marcin Brzeziński i Wiktor Kłęk. Obaj zdobyli łącznie 30 punktów i przyczynili się do piątej ligowej wygranej zespołu z Nowej Soli w trwających rozgrywkach.

W nie najlepszych nastrojach do swojego meczu 9. kolejki przystępowali gracze Legii Warszawa. Stołeczna ekipa w poprzednich czterech seriach gier poniosła cztery porażki, nie zdobywając nawet punktu. Idealną okazją do przełamania było domowe starcie z PSG KPS-em Siedlce. Warszawianie dobrze rozpoczęli to spotkanie, odnosząc triumf w dwóch pierwszych odsłonach. Trzeci set padł łupem przyjezdnych. Natomiast w czwartej odsłonie "Wojskowi" postawili kropkę nad "i". Miejscowi zwyciężyli 25:16, pieczętując wygraną 3:1 w całym spotkaniu. Wiele ciekawych akcji przyniosło starcie AZS-u AGH Kraków z BKS-em Visła Proline Bydgoszcz. Po trzech setach gospodarze dosyć niespodziewanie prowadzili 2:1. Bydgoska drużyna nie zamierzała składać broni i doprowadziła do tie-breaka. W nim przyjezdni wygrali 15:12 i wywieźli cenne punkty z trudnego terenu. Najskuteczniejszym zawodnikiem zwycięskiego zespołu był Damian Wierzbicki, który zapisał na swoim koncie 30 "oczek".

Wygraną w 9. kolejce zanotowali także siatkarze SPS Chrobrego Głogów. Głogowianie udzielili młodym zawodnikom ze Spały lekcji siatkówki, odnosząc pewne zwycięstwo 3:0. Meczem wieńczącym tę serię gier było niedzielne starcie w Kluczborku pomiędzy tamtejszym Mickiewiczem a Olimpią Sulęcin. Gospodarze dosyć szybko przejęli inicjatywę i konsekwentnie punktowali niżej notowanych rywali. Ostatecznie podopieczni Mariusza Łysiaka wygrali 3:0, zachowując status drużyny niepokonanej we własnej hali w tym sezonie. Na uwagę zasługuje bardzo dobra postawa zawodników Mickiewicza w elementach bloku oraz zagrywki. Na przestrzeni krótkiego trzysetowego spotkania zanotowali oni 7 asów serwisowych oraz 10 punktowych bloków.

Po tym triumfie zespół z Kluczborka zajmuje drugie miejsce w tabeli TAURON 1. Ligi. Pomimo przegranej w Częstochowie pozycję lidera utrzymali zawodnicy MKS-u Będzin. Na trzeciej pozycji plasuje się Avia Świdnik. Pełna tabela jest dostępna TUTAJ.

Wyniki spotkań 9. kolejki TAURON 1. Ligi:

Exact Systems Norwid Częstochowa - MKS Będzin 3:2 (25:22, 22:25, 30:32, 26:24, 15:10)
Chemeko-System Gwardia Wrocław - Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0 (25:21, 25:22, 25:21)
KRISPOL Września - MKS Avia Świdnik 0:3 (19:25, 23:25, 24:26)
MKST Astra Nowa Sól - BAS Białystok 3:0 (25:23, 25:15, 27:25)
Legia Warszawa - PSG KPS Siedlce 3:1 (25:20, 25:21, 23:25, 25:16)
AZS AGH Kraków - BKS Visła Proline Bydgoszcz 2:3 (22:25, 25:22, 26:24, 18:25, 12:15)
SPS Chrobry Głogów - SMS PZPS Spała 3:0 (25:22, 25:19, 25:17)
Mickiewicz Kluczbork - Olimpia Sulęcin 3:0 (25:19, 25:14, 25:20)

Terminarz 10. kolejki TAURON 1. Ligi:

SMS PZPS Spała - Mickiewicz Kluczbork (19 listopada, 17:00)
BKS Visła Proline Bydgoszcz - Exact Systems Norwid Częstochowa (19 listopada, 17:00)

MKS Avia Świdnik - MKST Astra Nowa Sól (19 listopada, 17:00)
PSG KPS Siedlce - KRISPOL Września (19 listopada, 17:00)

Lechia Tomaszów Mazowiecki - Olimpia Sulęcin (19 listopada, 18:00)

SPS Chrobry Głogów - MKS Będzin (19 listopada, 18:00)

BAS Białystok - AZS AGH Kraków (19 listopada, 18:00)
Chemeko-System Gwardia Wrocław - Legia Warszawa (20 listopada, 17:00)