Łyżwiarstwo szybkie - PŚ: podium Żurka w dywizji B
Tomasz Woźniak/Poinformowani.pl

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 13.11.2022, 19:40

Za nami pierwszy Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Trzeciego dnia zmagań w norweskim Stavanger mogliśmy oglądać rywalizację w biegu masowym oraz na 1000 metrów. Z Polaków ze świetnej strony zaprezentował się Damian Żurek, który zajął drugą pozycję w dywizji B na dystansie 1 kilometra. Bardzo dobry występ w obu konkurencjach odnotowała też Karolina Bosiek.

Ostatni dzień inauguracyjnego Pucharu Świata rozpoczął się od rywalizacji na 1000 metrów. Na starcie nie zabrakło reprezentantów Polski. W dywizji B u panów świetny występ odnotował Damian Żurek. Zawodnik KS Pilicy Tomaszów Mazowiecki zajął drugie miejsce z wynikiem 1:10,11, a to oznacza, że podczas kolejnego Pucharu Świata wystąpi w dywizji A. Szybszy od Polaka był tylko Kazuya Yamada z Japonii. Oprócz Żurka na starcie stanęli jeszcze Marcin Bachanek (19. miejsce) oraz Jakub Piotrkowski (25. miejsce). W elicie ścigał się natomiast Piotr Michalski, który z czasem 1:10,81 zajął 18. pozycję. Najszybszy okazał się Jordan Stolz ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanin osiągnął rezultat 1:08,73. Podium uzupełnili Laurent Dubreuil z Kanady oraz Japończyk Ryota Kojima.

Na tym samym dystansie wśród pań triumfowała Holenderka Jutta Leerdem z wynikiem 1:15,61. Za nią finiszowały kolejno Min-Sun Kim z Korei Południowej oraz Miho Takagi z Japonii. Z Biało-Czerwonych z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Karolina Bosiek. Polka uzyskała czas 1:17,67, co pozwoliło zająć jej 9. miejsce. Dwa „oczka” niżej sklasyfikowana została Andżelika Wójcik z rezultatem 1:18,18. Stawkę zamknęła ostatnia z reprezentantek naszego kraju - Natalia Jabrzyk (1:19,90). Również w zmaganiach dywizji B najlepsza okazała się reprezentantka gospodarzy - Isabel Grevelt, zwyciężając z czasem 1:17,05. I tutaj nie zabrakło biało-czerwonych akcentów, w postaci Igi Wojtasik, która zajęła 12. pozycję z wynikiem 1:20,12.

Rywalizację na torze w Stavanger zwieńczyły biegi masowe. W półfinałach pań mogliśmy oglądać dwie polskie reprezentantki. W pierwszym wyścigu rywalizowała Karolina Bosiek. Polka popracowała na lotnych premiach, a zdobyte cztery punkty pozwoliły jej awansować do finału. Ta sztuka nie udała się niestety Magdalenie Czyszczoń. Zawodniczka AZS AWF Katowice punktowała tylko raz, a ósme miejsce na mecie nie wystarczyło do awansu. Finałowy bieg Karolina Bosiek rozpoczęła bardzo dobrze, bo już na pierwszej premii zainkasowała jedno „oczko”. Ostatecznie Polka finiszowała z czasem 9:09,76 i została sklasyfikowana na 12. pozycji. Zwyciężyła Kanadyjka Ivanie Blondin. Również u panów mieliśmy dwóch reprezentantów Polski - Szymona Pałkę i Artura Janickiego. Niestety żadnemu z nich nie udało się awansować do finału. Decydujący wyścig padł łupem Felica Rijhnena z Niemiec.

PEŁNE WYNIKI

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.