Szermierka - PŚ: szpadzistki tuż za podium w Tallinnie

Szermierka - PŚ: szpadzistki tuż za podium w Tallinnie

  • Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 13.11.2022, 21:34

Bardzo intensywny szermierczy weekend miał miejsce na całej szerokości naszego globu – od Algieru do Bonn. Niedziela była dniem, w którym rywalizowały drużyny. Najlepiej poszło naszym szpadzistkom, które zajęły 4. miejsce.

 

Świetnie w Talinnie spisały się za to nasze znakomite niezastąpione szpadzistki. Renata Knapik-Miazga, Magdalena Pawłowska, Kamila Pytka i Martyna Swatowska-Wenglarczyk rozpoczęły zawody od wolnego losu, a w swojej pierwszej walce 1/8 finału łatwo pokonały Japonki 45:36. Na ćwierćfinał przypadł bardzo trudny bój z Amerykankami, wygrany 41:35. W spotkaniu o pewny medal zawodów w stolicy Estonii nasza kadra musiała mierzyć się z Ukrainą. Do zwycięstwa zabrakło niewiele. Polki początkowo prowadziły, później trzymały się blisko rywalek, ale w końcówce Vlada Karkova zdystansowała Martynę Swatowską i nasze panie uległy 37:44, co sprawiło, że musiały oczekiwać na rywala w walce o 3. lokatę. Niestety, w nim nasze zawodniczki mierzyły się z Francuzkami i uległy rywalkom 39:45. Polki przez całe spotkanie były blisko rywalek, ale w dziewiątej walce Martyna Swatowska wyraźnie uległa Coraline Vitalis. W finale zawodów Włoszki wygrały z Ukrainkami 35:28.

 

Wyniki zawodów drużynowych szpadzistek w Tallinnie:
1. Włochy
2. Ukraina
3. Francja
4. Polska


Dużo słabiej poszło kolegom po broni w Bernie. Drużyna szpadzistów w składzie Wojciech Lubieniecki, Maciej Bielec, Damian Michalak i Mateusz Antkiewicz przegrała w swojej pierwszej walce (1/16 finału) z Chińczykami 37:45, w związku z czym nasi zawodnicy zajęli dopiero 19. lokatę. Te zawody odbywały się w szwajcarskim Bernie. Zawody wygrali reprezentanci Francji, którzy w półfinale pokonali Węgrów 45:44, a w finale okazali się lepsi od Koreańczyków 45:41. Po trzecie miejsce sięgnęli Madziarzy, wygrywając 30:28 z Włochami.

 

Wyniki zawodów drużynowych szpadzistów w Bernie:
1. Francja
2. Korea Południowa
3. Węgry
4. Włochy
19. Polska


W Algierze o jak najlepszy wynik rywalizowały żeńskie i męskie drużyny szablowe. Polki w składzie Sylwia Matuszak, Małgorzata Kozaczuk, Daria Skonieczna i Zuzanna Cieślar zaczęły bardzo dobrze od spodziewanego wysokiego zwycięstwa nad Dominikaną 45:20, ale później niestety przydarzyła się porażka w 1/8 finału z prowadzonymi przez znakomitą Annę Basztę Azerkami – 43:45. Naszym paniom w tym wypadku przypadła tylko walka o miejsca 9-16. Chinki zostały w niej pokonane 45:36. W półfinale rywalizacji o miejsca 9-16 Polki pokonały Niemki 45:32, a w boju o 9. lokatę od naszych reprezentacji lepsze okazały się Greczynki, wygrywając 45:38. W decydujących meczach o czołowe miejsca Francja wygrała z Hiszpanią 45:41, Włoszki pokonały zaś Koreanki 45:32. W spotkaniu o trzecie miejsce Koreanki wygrały z Hiszpankami 45:36. Wielki finał przebiegł po myśli Francuzek, które po dramatycznym boju wygrały 45:44.

 

Wyniki zawodów drużynowych szablistek w Algierze:
1. Francja
2. Włochy
3. Korea Południowa
4. Hiszpania
10. Polska

 

Panowie rywalizowali w składzie Szymon Hryciuk, Olaf Stasiak, Marcel Broniszewski i Krzysztof Kaczkowski. Dobrego wyniku trudno się było spodziewać i niestety z odegrania czołowej roli w turnieju szybko wyleczyła naszych reprezentantów Gruzja, która w 1/16 finału okazała się minimalnie lepsza w stosunku 44:45. Polacy zostali sklasyfikowani na 21. miejscu. W półfinale zawodów Koreańczycy rozbili Francuzów w stosunku 45:19, a Iran niespodziewanie pokonał Niemców 45:42. W boju o trzecie miejsce nasi zachodni sąsiedzi wygrali jednak z Francją 45:32, a finał przeszedł po myśli Koreańczyków, którzy pokonali Iran 45:34.

 

Wyniki zawodów drużynowych szablistów w Algierze:
1. Korea Południowa
2. Iran
3. Niemcy
4. Francja
21. Polska

 

W Bonn nieźle rywalizację zaczęli nasi floreciści, którzy rozgromili w spotkaniu 1/32 finału Turcję 45:17. Później jednak nasza drużyna złożona z Michała Siessa, Andrzeja Rządkowskiego, Jana Jurkiewicza i Leszka Rajskiego uległa Niemcom 35:45 i została oddelegowana do walk o miejsca 9-16. Tam pierwszy pojedynek z Hiszpanią przegraliśmy jednym trafieniem 43:44, później w walce o miejsca 13-16 Polacy wygrali z Izraelem 45:32, a o 13. miejsce zwyciężyliśmy Wielką Brytanię 45:38. W półfinale Włochy pokonały Japonię 45:38, a Amerykanie rozgromili Francuzów 45:20. Mecze finałowe oraz o trzecie miejsce były bardzo zacięte. Francuzi wygrali mniej prestiżowe starcie z Japonią 45:43, a finał przebiegł po myśli Amerykanów, którzy pokonali 45:40 Włochów.

 

Wyniki zawodów drużynowych florecistów w Bonn:
1. USA
2. Włochy
3. Francja
4. Japonia
13. Polska

Radosław Kępys – Poinformowani.pl

Radosław Kępys

Mam 30 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wcześniej od 2015 roku pisałem dla igrzyska24.pl. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo, pływanie, siatkówkę i siatkówkę plażową, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.