Koszykówka - el. ME 2025: Polska wygrywa i jest liderem grupy
Wojciech Figurski/400mm.pl

• Data publikacji: 13.11.2022, 23:00

Reprezentacja Polski pokonała na wyjeździe Chorwację 87:79, rewanżując się przeciwnikom za sierpniową porażkę na otwarcie prekwalifikacji do EuroBasketu 2025. Dzięki tej wygranej podopieczni Igora Milicica wskoczyli na pierwsze miejsce w grupie E, choć awans mają już zapewniony, jako współgospodarz imprezy.

Pierwsze spotkanie całych preeliminacji odbyło się w Warszawie, gdzie Chorwaci po zaciętej walce pokonali Polaków 72:69. Teraz biało-czerwoni jechali do Zagrzebia z zamiarem nie tylko zapisania na koncie zwycięstwa, ale także odrobienia niewielkiej punktowej straty.

Na przestrzeni całego meczu wynik oscylował w okolicach remisu, a największa przewaga po stronie gospodarzy wynosiła dokładnie sześć punktów w połowie trzeciej kwarty. Końcówka tej odsłony to jednak nieco lepsza postawa Polaków, którzy odrobili straty i ostatnie dziesięć minut rozpoczynali na 2-punktowym prowadzeniu. Taka sytuacja zapowiadała ogromne emocje w końcówce, ale podopieczni Igora Milicica mieli zupełnie inne plany — nasi koszykarze trafili siedem na dziesięć prób zza łuku, bardzo szybko budując 15-punktową przewagę! Tym sposobem biało-czerwoni wypracowali sobie bezpieczne prowadzenie, które utrzymali do końca starcia, wygrywając 87:79. Najlepszymi strzelcami w koszulkach z orzełkiem na piersi byli Jakub Garbacz oraz Jarosław Zyskowski, zdobywając po 21 oczek.

Chorwacja — Polska 87:79 (18:21, 19:13, 19:24, 23:29)

Chorwacja: Brankovic 17, Badzim 12, Prkacin 12, Kapusta 11, Nakic 11, M. Dreznjak 10, D. Dreznjak 4, Mavra 2, Perkovic, Rudan, Bundovic

Polska: Garbacz 21, Zyskowski 21, Balcerowski 16, Pluta 14, Sokołowski 7, Nizioł 5, Michalak 2, Dziewa 1, Ł. Kolenda, Groselle, M. Kolenda