NBA: zwycięski blok Butlera, solidny występ Sochana
Jacob Sullvian/flickr.com

• Data publikacji: 15.11.2022, 06:45

Jimmy Butler zablokował Devina Bookera w ostatniej akcji meczu, zapewniając Miami Heat zwycięstwo nad Phoenix Suns 113:112. W nocy swoje spotkanie zagrał również Jeremy Sochan — Polak zanotował 12pkt/7zb/1prz/1blk, ale jego San Antonio Spurs przegrali z Golden State Warriors aż 95:132.

Miami Heat — Phoenix Suns

Zdecydowanie najciekawszym starciem całej nocy miało być to w FTX Arena, gdzie Miami Heat podejmowali Phoenix Suns. Gospodarze dość słabo rozpoczęli nowe rozgrywki, przegrywając siedem z jedenastu pierwszych meczów, ale ostatnio zanotowali dwie wygrane z rzędu. Z kolei ekipa Monty'ego Williamsa sezon 22/23 rozpoczęła doskonale, ale na Florydę leciała bez kontuzjowanego Chrisa Paula.

Pierwsze minuty gry to doskonała postawa Żarów, które weszły w mecz bardzo gorące, szybko wychodząc na prowadzenie 10:2. Na domowym parkiecie doskonale czuli się Duncan Robinson (10pkt) oraz Caleb Martin (15pkt/5zb/3as/2prz/2blk), zdobywając wspólnie 17 oczek na skuteczności 5/6 zza łuku w samej pierwszej kwarcie. Ofensywa Słońc nie ustępowała jednak rywalom, dzięki czemu różnica punktowa nie przekraczała dziesięciu oczek. W drugiej odsłonie dość niespodziewanie "wystrzelił" Duane Washington Jr (21pkt/4as), zapisując trzynaście punktów na skuteczności 5/7 z gry, co pozwoliło przyjezdnym odrobić straty i zejść na przerwę przy wyniku 57:58.

Po zmianie stron goście kontynuowali skuteczną grę, a dzielić i rządzić w strefie podkoszowej zaczął Deandre Ayton (16pkt/12zb) — środkowy w trzeciej kwarcie zaliczył 8pkt/5zb, trafiając wszystkie cztery próby z gry. Z kolei skuteczność Heat nieco spadła, przez co strata miejscowych z czasem stawała się coraz większa, aż na początku ostatniej odsłony osiągnęła trzynaście oczek. To właśnie wtedy sprawy w swoje ręce wziął Bam Adebayo (30pkt/10zb), rewanżując się Aytonowi za poprzednie dwanaście minut — 25-latek zdobył czternaście punktów na skuteczności 4/5, a po jego dwóch osobistych Miami objęli prowadzenie 113:112 na 35 sekund przed końcem. W ostatniej akcji meczu podopieczni Monty'ego Williamsa mieli okazje do wygrania spotkania, ale Jimmy Butler (16pkt/13zb/7as) zablokował rzut Devina Bookera (25pkt/8zb/5as/3prz), pieczętując wygraną Miami Heat 113:112.

Golden State Warriors — San Antonio Spurs

Mecz bez większej historii. Pod nieobecność Klaya Thompsona do pierwszej piątki mistrzów NBA wskoczył Jordan Poole, zaliczając fenomenalne spotkanie. Młody obrońca rzucił 36 punktów na skuteczności 13/20 (65%) z gry, prowadząc swój zespół do zwycięstwa, a świetne wsparcie z ławki zapewnili Anthony Lamb (17pkt/4zb/4as), Jonathan Kuminga (15pkt/3zb) oraz Moses Moody (11pkt/4as). W barwach Spurs najlepiej punktującym graczem był Keldon Johnson, zgarniając piętnaście oczek z piętnastu rzutów. Z kolei Jeremy Sochan zaliczył całkiem dobre liczby (12pkt/7zb/1prz/1blk), ale trafił tylko 5/13 prób z gry oraz zaliczył najniższy wskaźnik +/- w całym meczu na poziomie -34.