Żeglarstwo - ME: Barwińska obroniła tytuł!
Sailing Energy

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 22.11.2022, 08:50

Agata Barwińska zdobyła swój drugi tytuł mistrzyni Europy w olimpijskiej klasie ILCA 6. Przed rokiem Polka była najlepsza w bułgarskiej Warnie, a teraz zdobyła złoto na akwenie we francuskim Heyres. Druga z Polek Wiktoria Gołębiowska zajęła bardzo dobre 9. miejsce.

Agata Barwińska świetnie rozpoczęła zawody - w pierwszych czterech wyścigach nie wypadła z pierwszej czwórki. Jeden z wyścigów wygrała, w jednym była druga, a w dwóch pozostałych czwarta. To już na samym początku dało jej pozycję liderki. Później przydarzyła się jej dyskwalifikacja w piątym wyścigu, ale dalej obyło się już bez większych wpadek. Sytuacja w klasyfikacji generalnej była bardzo ciekawa i różnice były niewielkie. Do ostatniego wyścigu Iławianka przystępowała z taką samą liczba punktów co Holenderka Marit Bouwmeester, a tuż za nimi plasowały się Emma Plasschaert (Belgia) oraz Maud Jayet (Szwajcaria). Ostatni wyścig Barwińska zaczęła nie najlepiej, ale przebiła się na wyższą pozycję, kończąc go ostatecznie na 12. miejscu. Jak się okazało, wystarczyło to do obrony złotego medalu. Srebro wywalczyła Maud jayet, która straciła do Polki cztery punkty, a ze stratą sześciu oczek na najniższym stopniu podium stanęła Marit Bouwmeester.

W tej samej klasie do światowej czołówki puka druga z naszych zawodniczek Wiktoria Gołębiowska. Podczas regat we Francji Polka zajęła 12. miejsce w klasyfikacji łącznej i dziewiąte spośród Europejek. W nieolimpijskiej konkurencji ILCA 6 mężczyzn po brąz sięgnął Kacper Stanisławki. Natomiast w olimpijskiej ILCA 7 na odległej 113. lokacie zawody ukończył Piotr Malinowski. Triumfował Pavlos Kontides (Cypr) przed Michaelem Beckettem (Wielka Brytania) i Kaarle Tapperem (Finlandia).