Katar 2022: pewna wygrana Francji nad Australią
Wikimedia

• Dodał: Paweł Stańczyk
  • Data publikacji: 22.11.2022, 22:03

Francja na rozpoczęcie mundialu wygrała z Australią 4:1 w spotkaniu rozgrywanym w ramach rywalizacji w grupie D.

W pierwszym meczu tej grupy Dania zremisowała z Tunezją 0:0. Kolejnym meczem tej grupy było właśnie starcie Francji z Australią. Faworytem była oczywiście Francja, czyli mistrz świata z 2018 roku. Francuzi w eliminacjach do MŚ zajęli 1. miejsce w grupie D strefy UEFA z dorobkiem 18 pkt, na co złożyło się 5 zwycięstw  i 3 remisy. Na ubiegłorocznym Euro Francja odpadła jednak już w 1/8 finału, gdzie przegrała po karnych ze Szwajcarią.

Australia o awans na mundial walczyła poprzez eliminacje strefy AFC. W rundzie zasadniczej tych eliminacji Australia zajęła 1. miejsce w grupie B, w której zdobyła komplecie zwycięstw 24 pkt. W kolejnej fazie wystąpiło 12 zespołów rywalizujących w dwóch grupach. Australia zajęła w swojej grupie 3. miejsce z dorobkiem 15 pkt, co oznaczało konieczność gry w barażu kontynentalnym, a następnie interkontynentalnym. Na początek udało się w czerwcu pokonać Zjednoczone Emiraty Arabskie 2:1, a następnie w barażu interkontynentalnym Peru po karnych.

Jak przebiegał mecz?

Niespodziewanie to Australia jako pierwsza objęła prowadzenie. Po dograniu z prawej strony piłkę do siatki skierował w 9. minucie niepilnowany przed polem bramkowym Craig Goodwin. Do wyrównania doszło w 27. minucie. Piłka po dograniu z rzutu rożnego wyszła poza pole karne Australii, ale dograł ją w szesnastkę Theo Hernandez, a następnie do siatki na 1:1 trafił Adrien Rabiot. W 32. minucie z prowadzenia cieszyli się już Francuzi. Australijczycy stracili piłkę przed własnym polem karnym, a następnie Rabiot dograł z lewej strony na środek pole karnego. Akcję golem przypieczętował uderzający zza pola bramkowego Olivier Giroud.

Na 3:1 Francuzi mogli strzelić w 45. minucie. Świetnym podaniem z prawej strony na pole bramkowe obsłużonym został Mbappé. Miał przed sobą tylko bramkarza, zdołał dostawić nogę do zmierzającej w jego kierunku piłki, ale strzelił wysoko nad poprzeczką.

W drugiej połowie Francuzi mieli kilka szans na podwyższenie prowadzenia. Blisko trafienia w 50. minucie był Giroud, który otrzymał podanie z lewej strony przed pole bramkowe. Zdecydował się na uderzenie z przewrotki, ale piłka po koźle minimalnie przeleciała obok słupka.

Kolejny gol w tym meczu padł w 68. minucie. Po dograniu z prawej strony z bliskiej odległości gola głową zdobył Kylian Mbappé, zaś w 71. minucie na 4:1 po dograniu z lewej strony strzelił również głową Olivier Giroud, który ustalił wynik spotkania.

Co teraz?

W sobotę Francja zmierzy się o 17:00 z Danią, zaś Australia powalczy o pierwsze punkty z Tunezją. Ten mecz odbędzie się też w najbliższą sobotę, ale o godzinie 11:00.