Katar 2022: Hiszpania rozbiła Kostarykę 7:0!

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 23.11.2022, 19:05

Hiszpania zdeklasowała 7:0 Kostarykę w drugim meczu grupy E podczas Mistrzostw Świata w Katarze. Gracze Luisa Enrique pobili krajowy rekord, po raz pierwszy w historii, zdobywając tak dużą liczbę bramek na mundialu.

W pierwszym meczu grupy E doszło do sensacji. Niemcy, mimo że przez większość czasu kontrolowali grę, ostatecznie przegrali 2:1 z Japonią. Podobna niespodzianka w pojedynku Hiszpanii z Kostaryką nie była przewidywana.

Luis Enrique wedle zwyczaju ustawił formację z fałszywą dziewiątką. Oczywiście nie przeszkadzało to w tworzeniu wielu groźnych sytuacji. Od pierwszych minut gracze z Europy założyli "zamek" pod polem karnym rywala. Pierwszą stuprocentową szansę zmarnował w 5. minucie Dani Olmo, który nie wykorzystał doskonałego podania Pedriego. Pierwsza bramka padła w 11. minucie. Na listę strzelców wpisał się Olmo, szybko się rehabilitując. Hiszpanie notowali kolejne trafienia co dziesięć minut. Po podaniu Jordiego Alby na 2:0 podwyższył Marco Asensio. W 31. minucie Oscar Duarte faulował w polu karnym i sędzia podyktował rzut karny. Jedenastkę pewnie na gola zamienił Ferran Torres. W ostatnim kwadransie piłkarze z półwyspu iberyjskiego zwolnili tempo i wynik  3:0 utrzymał się do przerwy.

Po zmianie stron Luis Enrique zaczął rotować składem, by oszczędzić niektórych ważnych zawodników. Nim to jednak nastąpiło, padła kolejna bramka. Ponownie na listę strzelców wpisał się Torres, który najszybciej zareagował w polu karnym. Wydarzenia na boisku nie ulegały zmianie - cały czas Hiszpanie w pełni kontrolowali grę, starając się odebrać piłkę jak najbliżej pola karnego Kostarykanów. Futbolówka znalazła się w siatce jeszcze trzykrotnie. Alvaro Morata wrzucił na skraj pola karnego, gdzie czekał już Gavi, uderzając zewnętrzną częścią stopy. W końcówce po trafieniu dołożyli rezerwowi, Carlos Soler i Morata. O bezradności graczy z Ameryki Środkowej świadczy fakt, że nie oddali choćby jednego uderzenia. W drugiej kolejce Hiszpanie podejmą Niemców, a Kostarykanie rywalizować będą z Japonią.

WSZYSTKIE WYNIKI MUNDIALU W KATARZE

Hiszpania - Kostaryka: 7:0 (3:0)

Bramki: 11' Olmo, 21' Asensio, 31'(k.), 54' F.Torres, 74' Gavi, 89' Soler, 90+4' Morata

Hiszpania: Simon - Azpiliqueta, Laporte, Rodri, Alba (64' Balde) - Busquets (64' Koke), Gavi, Pedri (57' Soler), Olmo, Asensio (69' Williams), F.Torres (57' Morata)

Kostaryka: Navas - Martinez (46' Waston), Duarte, Calvo, Oviedo (82' Mataritta) - Fuller, Borges (72' Aguilara), Tejeda, Bennette (61' Ruiz) - Campbell, Contreras (61' Zamora)

Żółte kartki: 68' Calvo, 90+7' Cambpell

Sędzia: Mohammed Mohamed