Katar 2022: Portugalia wygrała z Ghaną; Ronaldo przeszedł do historii

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 24.11.2022, 19:07

Portugalia wygrała 3:2 z Ghaną w drugim meczu pierwszej kolejki grupy H podczas Mistrzostw Świata w Katarze. Pierwszą bramkę zdobył Cristiano Ronaldo, który został pierwszym piłkarzem, jaki zdobył gola na pięciu różnych mundialach.

Po pierwszym meczu grupy H sytuacja pozostała bardzo otwarta. Korea Południowa zremisowała bezbramkowo z Urugwajem, a co więcej w tym spotkaniu żadna z drużyn nie oddała celnego strzału. Zdecydowanym faworytem drugiego pojedynku tej grupy była Portugalia, która podejmowała Ghanę.

Zgodnie z oczekiwaniami pierwsze minuty należały do graczy z Europy. Gra toczyła się niemal wyłącznie na połowie Ghańczyków. Największe zagrożenie stwarzał Ronaldo. Raz nawet trafił do bramki, ale sędzia podjął kontrowersyjną decyzję o wcześniejszym faulu Portugalczyka. Do przerwy wynik pozostał bezbramkowy.

Po przerwie działo się znacznie więcej. W 63. minucie ponownie nieoczywistą decyzję podjął arbiter, dyktując rzut karny dla drużyny z półwyspu iberyjskiego. Skutecznym egzekutorem jedenastki był Ronaldo. Worek z bramki się rozwiązał i w 71. minucie dogranie Mohammeda Kudusa wykorzystał Andre Ayew. Remis potrwał tylko chwilę. Dwie wzorowe kontry rozprowadził Bruno Fernandes, asystując przy golach Joao Felixa i Rafaela Leao. Afrykanów stać było na tylko jeszcze jedno trafienie, które zdobył Osman Bukari. Piłkę meczową miał w doliczonym czasie Inaki Williams, ale poślizgnął się podczas oddawania strzału.

Portugalia - Ghana: 3:2 (0:0)

Bramki: 65'(k.) Ronaldo, 73' Felix, 80' Leao - 71' A.Ayew, 89' Bukari

Portugalia: Costa - Cancelo, Pereira, Dias, Guerreiro - Neves (77' Leao), B.Silva (88' Mario), Otavio (56' Carvalho) - Fernandes, Ronaldo (88' Ramos), Joao Felix (88' Palhinha)

Ghana: Ati-Zigi - Seidu (66' Lamptey), Amartey, Djiku (90+2' Semenyo), Salisu, Baba - Kudus (77' Bukari), Partey, Samed (90+3' Kyerech), A.Ayew (77' J.Ayew) - Williams

Żółte kartki: 90' Pereira, 90+5' Fernandes - 45+1' Kudus, 49' A.Ayew, 57' Seidu, 90' Williams

Sędzia: Ismail Elfath