Katar 2022: zwycięstwo z Arabią Saudyjską, Polska liderem grupy!
Tomasz Woźniak/Poinformowani.pl

• Data publikacji: 26.11.2022, 16:02

Reprezentacja Polski odniosła bardzo ważne zwycięstwo na mistrzostwach świata w Katarze. Polacy po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego wygrali 2:0 z Arabią Saudyjską. Rzut karny obronił Wojciech Szczęsny. Po tej wygranej nasz zespół objął prowadzenie w tabeli grupy C.

Polscy piłkarze rozpoczęli mistrzostwa od bezbramkowego remisu z Meksykiem. Kibiców rozczarował przede wszystkim styl, w jakim zaprezentowała się nasza reprezentacja. W sobotę na Education City Stadium Polacy zagrali swój drugi mecz na mundialu w Katarze. Ich rywalem była Arabia Saudyjska. Zespół z Azji sprawił nie tylko jedną z największych sensacji tych mistrzostw, ale także w historii. Pokonał bowiem 2:1 faworyta grupy, Argentynę. Saudyjczycy liczyli na zwycięstwo z Polską, które dałoby im pewny awans do 1/8 finału. Czesław Michniewicz przeprowadził trzy zmiany w składzie w porównaniu do meczu otwarcia. W pierwszej "11" znaleźli się Krystian Bielik, Przemysław Frankowski i Arkadiusz Milik, którzy w spotkaniu z Meksykiem weszli z ławki. Tym samym polski zespół rozpoczął bardzo ważny mecz z Arabią Saudyjską z dwoma napastnikami.

Pierwsze minuty w wykonaniu naszej reprezentacji wyglądały lepiej niż w starciu z Meksykiem. Jednak potem inicjatywę przejęli Saudyjczycy, a najgroźniejszą okazję stworzył Kanno. Jego mocny strzał obronił Wojciech Szczęsny. Nasi rywale byli szybsi i lepsi technicznie, a Polacy popełniali straty i dużo faulowali. Wilton Sampaio nie wahał się, sięgać po kartki. W przeciągu kilku minut żółte kartki otrzymali: Jakub Kiwior, Matty Cash i Arkadiusz Milik. Zespół Czesława Michniewicza oddał pierwszy strzał po 25 minutach. Po rzucie rożnym główkował Krystian Bielik, ale piłkę odbił obrońca reprezentacji Arabii Saudyjskiej.

Przełomowym momentem pierwszej połowy było trafienie reprezentacji Polski. Akcja rozpoczęła się od długiego zagrania Szczęsnego. Dobre podanie w pole karne do Roberta Lewandowskiego zaadresował Matty Cash. Mohammed Alowais odbił strzał, ale piłka ponownie trafiła do naszego kapitana. Ten wyłożył ją Piotrowi Zielińskiemu, który uderzył mocno pod poprzeczkę i otworzył wynik spotkania. Saudyjczycy mogli wyrównać po rzucie karnym. Brazylijski sędzia przyznał jedenastkę w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach po obejrzeniu powtórki na VARze. Kontakt Bielika z Salehem Al Shehrim był znikomy, a reprezentant ekipy z Azji dodał dużo od siebie. Na szczęście, fenomenalnie spisał się Wojciech Szczęsny, który obronił rzut karny wykonany przez Salima Al Dawsariego oraz dobitkę. Po pierwszej połowie, do którego zostało doliczonych aż dziesięć minut Polska prowadziła 1:0.

Arabia Saudyjska zagroziła polskiej bramce po raz pierwszy po zmianie stron po dziesięciu minutach, kiedy doszło do zamieszania w naszym polu karnym. Kolejną interwencją zanotował Szczęsny. Około 60. minuty dwukrotnie było niebezpiecznie, ale zabrakło skuteczności podopiecznym trenera Renarda. To mogło się zemścić, gdyż w 63. minucie po uderzeniu Arkadiusza Milika piłka trafiła w poprzeczkę. Dwie minuty później blisko trafienia był Robert Lewandowski. Tym razem Saudyjczyków uratował słupek.

Piłkarze Arabii Saudyjskiej stworzyli kolejne okazje, ale zabrakło im skuteczności. Z kolejnymi minutami meczu byli coraz mniej skoncentrowani. W 82. minucie popełnili koszmarny błąd w obronie i sytuację sam na sam wykorzystał Robert Lewandowski, który podobnie jak Zieliński strzelił swoją pierwszą bramkę na mistrzostwach świata. Kilka minut później kapitan reprezentacji Polski mógł podwyższyć na 3:0, ale zmarnował znakomitą sytuację. Do drugiej połowy sędzia doliczył siedem minut. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 2:0. Reprezentacja Polski z dorobkiem czterech punktów prowadzi w tabeli grupy C. O 20:00 odbędzie się drugi mecz naszej grupy, w którym Argentyna w starciu z Meksykiem zagra o pozostanie w turnieju.