Biegi narciarskie – PŚ: norweska dominacja, Polacy tłem

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 26.11.2022, 14:51

Johannes Hesflot Klaebo nie zwalnia tempa. Po wczorajszym triumfie w sprincie, niepokonany pozostał również na dystansie 10 km techniką klasyczną. Na podium stanął wraz z kolegami z kadry: Paalem Goldbergiem i Martinem Loewstroemem Nyengetem. Polacy poza „pięćdziesiątką”.

Mimo problemów z kontuzją, z którą przed startem sezonu borykał się najlepszy norweski biegacz ostatnich lat, Johannes Hoesflot Klaebo imponuje formą. W piątek w świetnym stylu triumfował w sprincie, a dziś równie dobrze zaprezentował się w biegu indywidualnym techniką klasyczną. Trzykrotny zdobywca Kryształowej Kuli rozpoczął spokojnie, ale stopniowo zwiększał tempo do poziomu nieosiągalnego dla rywali. Po piorunującej końcówce zwyciężył w czasie 21:46.1, lepszym o ponad 20 sekund od Paala Golberga.

O najniższy stopień podium walczyli Calle Halfvarsson i Martin Loewstroem Nyenget. W lepszej sytuacji był Szwed, który biegł z wyższym numerem i miał informacje o poczynaniach rywala. Na dwa kilometry przed metą Halfvarsson tracił do Nyengeta dwie dzisiąte sekundy, ale ostatecznie to Norweg okazał się szybszy. Na mecie reprezentant z kraju fiordów miał czas o pięć sekund lepszy od biegacza zza miedzy. Bardzo dobry start ma za sobą Brytyjczyk Andrew Musgrave, który w mniej lubianym stylu klasycznym wdarł się do skandynawskiej czołówki. Musgrave uplasował się na piątej pozycji z czasem o czterdzieści sekund słabszym od Klaebo. Kolejne lokaty należały do Erika Valnesa, Hansa Christera Holunda i Niemca Janoscha Bruggera.

O występie polskich zawodników można napisać co najwyżej, że wystartowali i dobiegli do mety. Żaden z pięciu Biało-Czerwonych nie zajął miejsca w „pięćdziesiątce”, która od tego sezonu punktuje w Pucharze Świata. Największe oczekiwania mieliśmy w stosunku do Dominika Burego, jednak lider męskiej ekipy był dopiero 67., ze stratą ponad dwóch minut do Klaebo. Nieznacznie lepiej spisał jego brat Kamil, który ukończył rywalizację na 64. pozycji. Tuż za Dominikiem Burym sklasyfikowano z kolei Macieja Staręgę.

Pucharowy debiut w biegu dystansowym zaliczyli Robert Bugara i Sebastian Bryja. Polscy dwudziestolatkowie zajęli odpowiednio 78. i 79. lokatę w stawce. Za naszymi zawodnikami sklasyfikowano jeszcze pięciu biegaczy.