Katar 2022: Francja pokonała Danię i jest już w 1/8 finału

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 26.11.2022, 19:05

Francja po zaciętym meczu pokonała Danię 2:1. Zwycięstwo dało obrońcom tytułu pierwsze miejsce w grupie i awans do 1/8 finału. Duńczycy przed ostatnim meczem z Australia mają jeden punkt i są w bardzo trudnej sytuacji. Ostatni mecz będzie dla nich meczem o wszystko i nawet zwycięstwo z ekipą z Oceanii może nie dać im awansu do kolejnej rundy.

Obrońcy tytułu mistrzowskiego, turniej rozpoczęli od wysokiego zwycięstwa z Australią, a Duńczycy jedynie bezbramkowo zremisowali z Tunezją. Drużyna ze Skandynawii to groźna i bardzo solidna ekipa, ale zdecydowanymi faworytami starcia byli zawodnicy trójkolorowych.

Pierwsze minuty spotkania przebiegały pod dyktando Duńczyków. Pierwszą groźniejszą akcję przeprowadził Ousmane Dembele, ale nieskuteczną. Również sporą nieskutecznością wykazał się Oliver Giroud.  Groźną akcję przeprowadził Kylian Mbappe, ale został sfaulowany przez Andreasa Christensena. To mogło się skończyć nawet czerwoną kartką, ale polski arbiter pokazał tylko  żółty kartonik. Po wznowieniu gry z rzutu wolnego świetną okazję mieli Francuzi, ale również świetnie bronił Kasper Schmeichel. Przez pierwsze 40 minut gry, poza samym początkiem spotkania, Trójkolorowi zaciekle atakowali i mieli niewielką przewagę, ale bramki nie potrafili zdobyć. Polski sędzia do pierwszej połowy doliczył jedynie trzy minuty.

Po wznowieniu gry, Duńczycy mieli świetną okazję na zdobycie bramki, ale sędzia liniowy podniósł chorągiewkę sygnalizując spalonego.  W 61’ gola strzelił niezawodny Kylian Mbappe. Faworyci cieszyli się prowadzeniem jedynie siedem minut. W 68’ wyrównującego gola, po strzale z rzutu rożnego zdobył Andreas Christensen. Wtedy trener Domenech zdecydował się na podwójną zmianę. Z murawy zeszli Ousmane Dembele i Raphael Varane, a do gry wkroczyli Kingsley Coman i Ibrahima Konate. Oba zespoły rzuciły się w tym momencie w pogoń za kolejnym golem. Wynik remisowy dawał zdecydowanie więcej korzyści Francuzom niż Duńczykom, ale tym pierwszym nie dawał bezpośredniego awansu, na czym na pewno im zależało. Kilka minut później skrzydła Skandynawom podciął genialny Kylian Mbappe. Francuz zdobył swoją drugą w tym meczu, a trzecią w mistrzostwach bramkę dając prowadzenie obrońcom trofeum. Sytuacja nie zmieniła się już do końca spotkania, mimo ambitnych ataków Duńczyków.

Francja – Dania 2:1  (0:0)

Bramki: 61’,86’  Mbappe, 68’ Christensen

Francja: Lloris - Kounde, Varane(75’ Konate), Upamecano, Hernandez - Tchouameni, Rabiot, Griezmann(90+2' Fofana) – Dembele (75’ Coman), Mbappe, Giroud (63’ Thuram)

Dania: Schmeichel - Andersen, Christensen, Nelsson - Kristensen (90+2' Bah), Hojbjerg, Eriksen, Maehle - Lindstrom(85' Norgaard), Cornelius (46’ Braithwaite), Damsgaard (73’Dolberg)

Żółte kartki: Christensen, Cornelius, Kounde

Sędzia: Szymon Marciniak