Tour of California: pierwszy sprawdzian Rafała Majki na plus

• Dodał: P K
  • Data publikacji: 15.05.2018, 05:19

Rafał Majka zajął 2. miejsce na drugim etapie wyścigu dookoła Kalifornii. Polak na finałowym podjeździe okazał się wolniejszy tylko od zawodnika grupy Sky - Egana Bernala.

Drugi etap amerykańskiego wyścigu nie był zbyt długi (157 km), ale trasa była mocno selektywna, gdyż na kolarzy czekały trzy mniejsze wzniesienia, a na koniec finałowy podjazd (12 km długości) pod Gibraltr Road. Na początku, jak zwykle mieliśmy ucieczkę, na którą zdecydowało się trzech śmiałków, jednak nie wniosła ona nic wielkiego do etapu i została zlikwidowana już przed finałową wspinaczką.

U podnóża Gibraltar Road od razu mocne tempo narzuciły grupy SKY i BMC, które powoli niwelowały liczbę kolarzy w prowadzącej grupie i na około 8 km przed metą stopniała ona do 20-25 kolarzy na czele. 5 km przed metą na czoło wysunął się Geoghegan Hart, który popracował niesamowicie mocno i urywał kolejnych, niewytrzymujących tempa zawodników. Z pracy kolegi aż żal było nie skorzystać, więc zrobił to Egan Bernal. Kolumbijczyk mocniej przycisnął na pedały 2 km przed metą i natychmiast uzyskał kikunastometrową przewagę nad resztą stawki. Pojechać za nim próbowali Tejay Van Garderen i Antwan Tolhoek, ale sztuka ta okazał się dla nich za trudna.

Egan Bernal samotnie dojechał do mety, wygrywając etap i zapewniając sobie koszulkę lidera. Na drugim miejscu uplasował się dziś... Rafał Majka. Polak przyjął taktykę "przyczajenia się", długo nie rzucając się w oczy, ale jadąc swoim tempem. To spowodowało, że w końcówce kolarz grupy Bora, powoli połykał tych, którzy próbowali gonić Bernala, ale kosztowało ich to mnóstwo sił. Na najniższym stopniu podium stanął dziś Adam Yates.

Pozostali Polacy zajęli dalsze miejsca: Paweł Poljański był 35., Łukasz Wiśniowski 98., a Maciej Bodnar 100.

W klasyfikacji generalnej Bernal ma 25 sekund przewagi nad Majką i równo pół minuty nad Adamem Yatesem.