Katar 2022: "Socceroos" grają dalej, sensacyjna wygrana Australijczyków!

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 30.11.2022, 18:03

W meczu 3. kolejki podczas rywalizacji w grupie D Australijczycy mierzyli się z Duńczykami. Bezpośrednie starcie dwóch ekip walczących o awans zakończyło się sensacyjnym zwycięstwem ekipy z antypodów 1:0. Gola dla "Socceroos" zdobył Matthew Leckie, gwarantując swojej drużynie wygraną i promocję do fazy pucharowej katarskich mistrzostw świata.

Przed spotkaniem rozgrywanym na Al Janoub Stadium to Australijczycy zajmowali drugie miejsce w tabeli grupy D gwarantujące awans do fazy pucharowej. Natomiast zdecydowanym faworytem środowego pojedynku byli reprezentanci Danii. Obie ekipy wyszły niezwykle zmotywowane na ten mecz. Już w 3. minucie australijscy zawodnicy wyprowadzili dynamiczny atak, ale wieńczące go uderzenie sprzed pola karnego Rileya McGree zostało zablokowane przez duńską defensywę. Chwilę później Joakim Maehle posłał groźne dośrodkowanie zewnętrzną częścią stopy, lecz pewną interwencję w tej sytuacji zanotował Matthew Ryan. W 12. minucie po składnej akcji duńskiego zespołu przed szansą stanął Mathias Jensen, jednak mocny strzał pomocnika Brentford został zatrzymany przez golkipera "Socceroos". W początkowej fazie spotkania szczególnie aktywnym elementem duńskiej ofensywy był Joakim Maehle. Po kolejnej szarży defensora Atalanty zakotłowało się w australijskiej szesnastce, ale podopieczni Kaspera Hjulmanda nie potrafili zakończyć tej akcji skutecznym strzałem.

Skandynawowie dłużej utrzymywali się przy piłce i cierpliwie dążyli do otworzenia wyniku. W 25. minucie Andreas Skov Olsen znalazł się w dobrej sytuacji, lecz oddał zbyt lekki strzał. Chwilę później Jesper Lindstrøm ruszył lewym skrzydłem i próbował dograć futbolówkę do Mathiasa Jensena. Australijczycy wybili piłkę, ta trafiła do Christiana Eriksena, jednak próba lidera Duńczyków była niecelna. W końcówce pierwszej części ekipa prowadzona przez Grahama Arnolda nieco agresywniej zaatakowała. Po szybkiej wymianie podań w bocznym sektorze Mitchell Duke oddał płaski strzał w kierunku duńskiej bramki, lecz Kasper Schmeichel wyłapał tę próbę. Zagrożenie w okolicach duńskiego pola karnego stworzył także Craig Goodwin, jednak jego płaskie dośrodkowanie nie znalazło adresata. Ostatecznie obie drużyny schodziły na przerwę przy wyniku bezbramkowym, który gwarantował Australijczykom awans do najlepszej "16" katarskich mistrzostw.

Australijscy piłkarze mieli pierwszą niezłą szansę po zmianie stron. Piłka spadła pod nogi Aziza Behicha, ale ten uderzył niecelnie. Podopieczni Grahama Arnolda nie zamierzali zwalniać tempa i w kolejnej akcji przed szansą stanął Jackson Irvine, jednak nie potrafił opanować trudnego dośrodkowania z lewego skrzydła, kończąc akcję niecelnym strzałem. W 58. minucie Christian Eriksen próbował zaskoczyć Matthew Ryana bezpośrednim uderzeniem z rzutu wolnego, lecz mocno się pomylił. W tym czasie w drugim meczu tej grupy mierzący się z Francuzami reprezentanci Tunezji objęli prowadzenie. Wygrana Tunezyjczyków w tym spotkaniu przy remisie Australii z Danią eliminowałaby obie drużyny z turnieju. "Socceroos" błyskawicznie zabrali głos w korespondencyjnym pojedynku z reprezentantami północnej Afryki. W 60. minucie Australijczycy zatrzymali atak rywali we własnym polu karnym i wyprowadzili znakomitą kontrę. Riley McGree posłał prostopadłe podanie do Matthew Leckie, a ten płaskim strzałem pokonał Kaspera Schmeichela.

Rozochoceni zdobytą bramką zawodnicy Australii chcieli powiększyć swoją przewagę. Aziz Behich efektownie ruszył lewym skrzydłem, mijając defensorów rywali, jednak jego szarża została ostatecznie powstrzymana. W 71. minucie Kasper Dolberg był nieprzepisowo zatrzymywany w polu karnym przeciwników. Początkowo algierski arbiter zdecydował się na podyktowanie "jedenastki", jednak kilka sekund później zasygnalizował, że Duńczyk znajdował się w tej sytuacji na pozycji spalonej, dlatego o rzucie karnym nie mogło być mowy. W 77. minucie Kasper Dolberg chciał pokonać australijskiego bramkarza ekwilibrystycznym strzałem piętą, lecz Matthew Ryan zanotował pewną interwencję. Duńczycy próbowali odwrócić losy tego meczu, jednak w ich poczynaniach dominowała nerwowość, przyczyniająca się do popełniania prostych błędów. W 88. minucie szansę miał Alexander Bah, ale oddał nieudany strzał. Zdeterminowani Australijczycy konsekwentnie się bronili i utrzymali korzystny dla siebie rezultat do ostatniego gwizdka. Piłkarze z antypodów zwyciężyli 1:0, zapewniając sobie awans do 1/8 finału trwającego czempionatu. Porażka z Australią jest dla Duńczyków równoznaczna z końcem mistrzostw. Drużyna prowadzona przez Kaspera Hjulmanda uplasowała się na ostatnim miejscu w grupie D z dorobkiem zaledwie jednego punktu.

W kolejnym meczu Australijczycy zagrają z najlepszym zespołem grupy D. Przeciwnikiem drużyny prowadzonej przez Grahama Arnolda mogą być reprezentacje Polski, Argentyny lub Arabii Saudyjskiej. O ćwierćfinał "Socceroos" powalczą 3 grudnia o godzinie 20:00 na Ahmad bin Ali Stadium.