Katar 2022: przegrany mecz o honor, Holandia liderem grupy A
Martin Abegglen/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

• Dodał: Izabela Szukowska
  • Data publikacji: 29.11.2022, 17:58

Katar zakończył występ na mundialu niechlubnym wynikiem 0:2. Gorzkie pożegnanie zapewnili gospodarzom turnieju głównie zdobywcy bramek - Cody Gakpo i Frenkie de Jong.

Pierwsza połowa była nieco rozczarowująca pod względem sportowych emocji. Nie obfitowała w groźne sytuacje, na których można zawiesić oko, mało było w niej dynamiki. Choć Katarczycy jako pierwsi w tym spotkaniu oddali celny strzał i kilkukrotnie próbowali swoich sił w polu karnym, to Holendrzy zostawili piłkę w siatce rywala. W 26. minucie na listę strzelców wpisał się Cody Gakpo. Po dobrym podaniu opanował futbolówkę i pewnie posłał ją w stronę prawego słupka, dając ekipie Louisa van Gaala prowadzenie.

Na kolejnego gola po przerwie kibice Oranje nie musieli czekać długo. Liczbę celnych trafień w 49. minucie powiększył Frenkie de Jong. Pomocnik przechwycił piłkę, która pozostała bez opieki po prawidłowej interwencji katarskiego bramkarza, a następnie wbił ją za linię. Dwadzieścia minut później Steven Berghuis dołączył do Gakpo i De Jonga, ale nie na długo. Przy pomocy analizy VAR stwierdzono zagranie ręką i gol naturalnie nie został uznany. Najlepszą akcję Katarczyków mogliśmy oglądać pod koniec spotkania. Wówczas, po prostopadłym podaniu w strefę jedenastki, piłkę przejął Homam Ahmed i stanął przed szansą pokonania Andriesa Nopperta. Holender pozostał jednak czujny i zachował czyste konto.

Holandia zagrała pragmatycznie, prezentując się na tle słabego rywala dość blado, jakby oszczędzała siły przed kolejnym etapem turnieju. Mimo stylu, trafiła do bramki dwa razy i przede wszystkim zanotowała ważne zwycięstwo, umacniające ją na fotelu lidera grupy A. Katar z kolei, podobnie jak w poprzednich starciach, nie dał powodów do radości swoim fanom. Tym samym zapisał się na kartach historii mundialu jako jedyny gospodarz, który przegrał każdy mecz w fazie grupowej.

Holandia – Katar 2:0 (1:0)
Bramki: 26’ Gakpo, 49’ De Jong
Holandia: Noppert - Timber, Van Dijk, Ake – Klaassen (66’ Berghuis), De Roon (82’ Koopmeiners), Blind, De Jong (86’ Taylor), Dumfries – Gakpo (82’ Weghorst), Depay (66’ Janssen)
Katar: Barsham – Miguel, Hassan (65’ Assadalla), Ahmed, Khoukhi, Mohamad (85’ Bas) – Hatem (85’ Alaaeldin), Alhaydos, Madibo (65’ Boudiaf) – Afif, Ali (65’ Muntari)
Żółte kartki: 52’ Ake
Sędzia: Bakary Gassama