Mundial 2022: Niemcy wygrali z Kostaryką, ale odpadli z mundialu!
Steffen Prößdorf/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Paweł Stańczyk
  • Data publikacji: 01.12.2022, 22:00

Niemcy na zakończenie grupowej rywalizacji w grupie E podczas piłkarskiego mundialu w Katarze wygrali z Kostaryką 4:2. Taki wynik nie daje im awansu do 1/8 finału.

Po dwóch seriach mistrzowie świata z 2014 roku zajmowali 4. miejsce z dorobkiem 1 pkt po remisie z Hiszpanią. Awans dawałaby Niemcom tylko wygrana nad Kostaryką, która zgromadziła 3 pkt po zwycięstwie nad Japonią (3 pkt po zwycięstwie nad Niemcami).

Niemcy musieli też liczyć na korzystny wynik w starciu Japonii z Hiszpanią. Żaden jednak wariant nie dawałby Niemcom zwycięstwa w tej grupie. Wysoka wygrana Niemców przy remisie i porażce Japonii dawałby awans Niemcom i Hiszpanom. Pewną swego wydawała się być Hiszpania. Musiałaby przegrać bardzo wysoko, żeby z grupy wyszły reprezentacje Japonii i Niemiec. Liczy się bowiem bilans bramkowy, a z Kostaryką Hiszpanie wygrali aż 7:0.

Jak przebiegał mecz?

Niemcy chcąc szybko załatwić sprawę wynik czwartkowego spotkania otworzyli już w 11. minucie. Po dograniu z lewej strony do siatki trafił uderzający głową sprzed pola bramkowego Serge Gnabry. Kilka chwil po zdobyciu gola mogło być już 2:0. Tym razem podanie z prawej strony na pole karne otrzymał Goretzka. Ten główkował w światło bramki, ale obronił to Navas.

Na mocne uderzenie z dystansu w 35. minucie zdecydował się Kimmich. Navas obronił to, choć na raty. Kilka chwil przed gwizdkiem na przerwę doskonałą szansę na wyrównanie miała Kostaryka. W pole karne po błędzie obrońców przedarł się Keysher Fuller. Znalazł się w sytuacji sam na sam, ale jego piłkę po jego uderzeniu wybił sytuacyjnie Neuer, po czym mieliśmy rzut rożny.

Niespodziewany początek drugiej połowy

Do przerwy Niemcy prowadzili 1:0, ale to dawało im awans, bo Japończycy przegrywali z Hiszpanią 0:1. Tuż po przerwie zrobiło się jednak nerwowo, ponieważ Japończycy najpierw wyrównali, by w 51. minucie wyjść na prowadzenie 2:1.

Zamiast kolejnych bramek dla Niemców był natomiast gol na 1:1 dla Kostaryki. Po dograniu z prawej strony główkował w 59. minucie Waston. Obronił to Neuer, ale do siatki trafił po dobitce Yeltsin Tejeda.

Niemcy mogli dość szybko wrócić na prowadzenie. W 61. minucie uderzał z lewej strony pola karnego Musiala, lecz trafił w słupek. Zamiast prowadzenia Niemców było prowadzenie Kostaryki. W 70. minucie mieliśmy zamieszanie w polu karnym Niemców. Po kilku główkach nogę do piłki na polu bramkowym dostawił Juan Pablo Vargas, który trafił na 2:1.

Kolejny gol padł w 73. minucie. Piłkę na środku pola karnego otrzymał niepilnowany Havertz, który przelobował Navasa, po czym mieliśmy 2:2. Niemcy szukali kolejnych goli, bo wciąż liczyli na odmienienie wyniku w w drugim starciu tej grupy. W 76. minucie piłkę po podaniu z lewej strony otrzymał na polu bramkowym niepilnowany Fullkrug. Ten uderzał z bliskiej odległości, ale świetnie obronił to Navas. Bramka na 3:2 dla Niemców padła w 85. minucie. Po dograniu z prawej strony do siatki trafił uderzający sprzed pola bramkowego Kai Havertz.

Niemcy trafili jeszcze w 90. minucie, ale był to gol na pożegnanie z mundialem. W pole karne dogrywał zza szesnastki Kimmicha, zaś z lewej strony główką zgrał ją na pole bramkowe Sane. Formalności dopełnił uderzający z bliskiej odległości Niclas Füllkrug.

Co teraz?

Taki wynik Niemcom nie daje awansu do 1/8 finału, a tylko 3. miejsce z dorobkiem 4 pkt. Grupę E po zwycięstwie nad Hiszpanią wygrała z dorobkiem 6 pkt Japonia, która w kolejnej rundzie zmierzy się z Chorwacją. Rywalem mającej lepszy bilans bramkowy Hiszpanów (4 pkt) będzie reprezentacja Maroko.

Dla Niemców to drugi z rzędu mundial, który kończą już po fazie grupowej.

Mundial - 3. kolejka

Kostaryka - Niemcy 2:4 (0:1)
Bramki: 59' Tejeda, 70' J. Vargas – 11' Gnabry, 72' Havertz, 85' Havertz, 90' Füllkrug

Żółte kartki: 76' Duarte (Kostaryka)

Kostaryka: Keylor Navas - Keysher Fuller (74' Jewison Bennette), Juan Pablo Vargas, Oscar Duarte, Kendall Waston, Bryan Oviedo (90+3' Anthony Contreras) - Celso Borges, Yeltsin Tejeda (90+3' Roan Wilson), Brandon Aguilera (46' Youstin Salas), Joel Campbell - Johan Venegas (74' Ronald Matarrita).

Niemcy: Manuel Neuer - David Raum (66. Mario Goetze), Antonio Rudiger, Niklas Suele (90+4' Matthias Ginter), Joshua Kimmich - Leon Goretzka (46' Lukas Klostermann), Jamal Musiala, Ilkay Guendogan (55' Niclas Fuellkrug) - Leroy Sane, Thomas Mueller (66' Kai Havertz), Serge Gnabry

Sędzia: Stephanie Frappart