Biegi narciarskie – PŚ: niespodziewany triumfator i świetny bieg Dominika Burego

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 02.12.2022, 14:13

Norweg Iver Tildheim Andersen wygrał bieg na 10 km techniką dowolną w Lillehammer. Na podium także Dirik Toenseth i Hans Christer Holund. Świetnie spisał się Dominik Bury, który ustanowił najlepszy wynik w karierze.

Ze startu na 10 km techniką dowolną zrezygnował lider Pucharu Świata Johannes Hoesflot Klaebo, który narzekał na lekki ból gardła. Norweg ma wrócić do rywalizacji jutro. Pod nieobecność niepokonanego w obecnym sezonie zawodnika znakomicie zaprezentowali się inni reprezentanci gospodarzy. W najlepszy możliwy sposób szansę na pokazanie się w światowej czołówce wykorzystał Iver Tildheim Andersen. 22-letni zawodnik to mistrz świata juniorów w biegu na 30 km łyżwą z 2020 r., jednak dotychczas nie było dla niego miejsca w norweskiej kadrze. Nie przeszkodziło mu to jednak w drugim w zyciu starcie w Pucharze Świata pokonać wszystkich rodaków i zwyciężyć z czasem 21:12.6. Drugie miejsce przypadło Dirikowi Toensethowi (+2.8), a na najniższym stopniu podium stanął Hans Christer Holund (+9.1). O tym, jak bardzo Norwegowie zdominowali zawody w Lillehammer najlepiej świadczy fakt, że w „dziesiątce” było ich aż dziewięciu. Jedynym „rodzynkiem” w tym towarzystwie był Brytyjczyk Andrew Musgrave, który zajął czwarte miejsce.

Świetny występ w Norwegii ma za sobą Dominik Bury. Polak bardzo dobrze rozłożył siły i popisał się imponującą końcówką. Na ostatnim kilometrze wyprzedził wielu szybszych od siebie na wcześniejszych punktach pomiarowych zawodników, co ostatecznie przełożyło się na znakomite 18. miejsce w stawce. Do zwycięzcy Bury stracił tylko 45 sekund. Dla Polaka to najlepszy wynik w karierze w dotychczasowych startach w Pucharze Świata.

Pozostali reprezentanci Polski bez punktów. Kami Bury uplasował się na 63. pozycji (+1:43.8), a Sebastian Bryja i Robert Bugara zostali sklasyfikowani pod sam koniec stawki – za nimi tylko trzech biegaczy z Korei Południowej. W biegu wzięło udział 79. zawodników.