NBA: niespodzianki w Phoenix i Milwaukee, hit w TD Garden dla Heat
Jacob Sullvian/flickr.com

• Data publikacji: 03.12.2022, 10:30

NBA powróciła w najlepszym wydaniu, fundując nam jedenaście fantastycznych spotkań, jak chociażby Grizzlies pokonujące 76ers 117:109, czy Rockets zaskakujące Suns w Phoenix 122:121. Najwięcej emocji budziły jednak starcia w TD Garden, gdzie Heat pokonali po dogrywce Celtics 120:116 oraz w Fiserv Forum, gdzie Lakers niespodziewanie ograli Bucks 133:129 po kapitalnym pojedynku Giannisa z Anthonym Davisem.

Boston Celtics — Miami Heat

W najciekawiej zapowiadającym się meczu nocy liderzy całej NBA, Boston Celtics, podejmowali w TD Garden mających swoje problemy Miami Heat. Podopieczni Erika Spoelstry mają za sobą trudny początek rozgrywek, ale dobrą informacją był na pewno powrót Jimmy'ego Butlera po 7-meczowej absencji spowodowanej urazem kolana.

Spotkanie od samego początku było niesamowicie wyrównane, a obie drużyny prezentowały koszykówkę z najwyższej półki, jakby było to jedno ze starć w serii play-offów. W pierwszych dwóch kwartach fenomenalnie w barwach Żarów wyglądali Tyler Herro (26pkt/5zb/3as/3prz) oraz Jimmy Butler (25pkt/15zb/3as), którzy byli odpowiedzialni za kolejno 18 oraz 15 oczek, trafiając na skuteczności 67% z gry. Po stronie Celtów dominował jednak kolektyw, który pozwalał im na płynniejszą grę w ofensywie, a ta przełożyła się na nieznaczne prowadzenie 62:59 po pierwszej połowie.

Po zmianie stron wynik przez długi czas oscylował wokół remisu, aż w pewnym momencie trzeciej odsłony Celtics rzucili dziesięć oczek z rzędu, budując najwyższą w całym meczu 13-punktową przewagę. Szczególnie skuteczny był w tej części spotkania Jaylen Brown (37pkt/14zb/5as), który swoją dyspozycją nadrabiał słabszą formę rzutową Jaysona Tatuma (14pkt/12zb/3as, 5/18 z gry). Heat nie zamierzali się jednak poddawać i na początku decydującej kwarty zdobyli osiem punktów z rzędu, doprowadzając do remisu. Następnie doczekaliśmy się pełnej emocji końcówki, w której na sześć sekund przed końcem niesamowitym trafieniem z półdystansu popisał się Butler, zapewniając zespołowi z Miami 3-punktowe prowadzenie. Miejscowi wciąż mieli jednak czas na odpowiedź, a kosmicznym trafieniem z bardzo dalekiej odległości popisał się Brown, doprowadzając do dogrywki. W niej raz jeszcze kluczowy okazał się Butler, który rzutem z półdystansu na dziewięć sekund przed końcem zapewnił Heat prowadzenie 120:116, które utrzymało się do samego końca.

Milwaukee Bucks — Los Angeles Lakers

Niemniej emocji doświadczyli kibice w Fiserv Forum, gdzie miejscowi Bucks podejmowali Los Angeles Lakers. Obie drużyny wreszcie przystępowały do rywalizacji w pełnych składach, ponieważ w barwach Kozłów po kilkumiesięcznej przerwie powrócił Khris Middleton, a u Jeziorowców gotowi do gry byli LeBron James oraz Anthony Davis, co nie jest zbyt częstym zjawiskiem.

Spotkanie od samego początku stało na bardzo wysokim poziomie, szczególnie jeśli chodzi o popisy ofensywne. Po pięciu minutach gry goście wyszli na 5-punktowe prowadzenie, ale szybki serial 10:0 w wykonaniu Bucks odwrócił sytuację na korzyść gospodarzy. Końcówka kwarty to jednak ponownie lepsza gra Lakers, którzy wygrali ją 33:31, a aż trzynaście oczek rzucił Anthony Davis (44pkt/10zb/4as/3blk). W drugiej odsłonie do swojego środkowego dołączyli LeBron James (28pkt/8zb/11as/2prz) oraz Russell Westbrook (15pkt/7zb/11as), dzięki czemu ekipa z Miasta Aniołów wypracowała w pewnym momencie 13-punktową przewagę, a na przerwę schodziła przy prowadzeniu 66:58.

Po zmianie stron Bucks wyglądali na podwójnie zmotywowanych, a w tryb ataku wszedł Giannis Antetokounmpo (40pkt/7zb/5as) — Grek nieustannie parł na kosz, rzucając czternaście oczek w trzeciej kwarcie, co wraz z pomocą Jrue Holidaya (28pkt/6zb/9as) pozwoliło na odrobienie części strat. Ostatnia odsłona to natomiast show LeBrona oraz Davisa, którzy wspólnie odpowiadali za 22 z 26 rzutów całego zespołu, zdobywając 28 punktów. Po przeciwnej stronie dwoił się i troił Giannis, trafiając wszystkie pięć prób z gry oraz zaliczając kosmiczny blok na LeBronie, ale ostatecznie zabrakło mu wsparcia kolegów. Los Angeles Lakers pokonali Milwaukee Bucks 133:129 i awansowali na 12. pozycję w Konferencji Zachodniej. Khris Middleton w swoim powrocie uzbierał 17pkt/2zb/7as na skuteczności 6/11 z gry.

Pozostałe mecze

• TJ Warren rozegrał mecz NBA po raz pierwszy od 2020 roku. Gwiazda bańki w Orlando rozegrała 16 minut, zapisując 10pkt/4zb/1prz na skuteczności 5/11 z gry.
  • Charlotte Hornets prowadzili z Washington Wizards 117:116 na 2,5 minuty przed końcem meczu. Przez pozostały czas wynik nie uległ już zmianie.
  • Jeremy Sochan wciąż pozostaje poza kadrą meczową San Antonio Spurs. Polak powinien wrócić do gry pod koniec przyszłego tygodnia.
  • Devin Booker zdobył w trzech ostatnich meczach 136 punktów na skuteczności 52/78 (67%) z gry.
  • Boston Celtics mają bilans 18-5, ale przegrali wszystkie spotkania, w których była dogrywka (0-3).