Saneczkarstwo - PŚ: bezbarwne występy Polaków na początek sezonu, dominacja Austrii
Sandro Halank, CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 03.12.2022, 15:50

W Innsbrucku rozpoczął się nowy sezon Pucharu Świata w saneczkarstwie. Na rozpoczęcie rywalizacji odbyły się trzy konkurencje, w tym pierwszy raz w historii rozegrano zawody w kobiecych dwójkach.

To właśnie panie w dwójkach otworzyły nowy sezon. Na starcie stanęło 11 par, tyle samo, co w rozgrywanym dzień wcześniej Pucharze Narodów. Oglądaliśmy także Polki, gdyż na torze zaprezentowały się Dominika Piwkowska i Nikola Domowicz. Niestety debiut naszym młodym zawodniczkom nie wyszedł tak, jakby tego chciały. Zarówno w pierwszym, jak i drugim ślizgu Piwkowska oraz Domowicz zaliczyły wywrotki i ostatecznie nie ukończyły rywalizacji. W całych zawodach najlepiej wypadły Selina Egle oraz Lara Kipp. Austriaczki miały najszybszy pierwszy i drugi ślizg, co dało im zwycięstwo. Drugą pozycję z blisko 0,2 sekundy straty zajęły Jessica Degenhardt i Cheyenne Rosenthal. Podium uzupełniła włoska dwójka Andrea Voetter/Marion Oberhofer.

Później odbyła się rywalizacja w jedynkach kobiet. Tutaj dzięki kwalifikacji z Pucharu Narodów oglądaliśmy Klaudię Domaradzką oraz Natalię Jamróz. Nasze reprezentantki pojechały oba przejazdy na podobnym poziomie, co przełożyło się na zajęcie przez nie odpowiednio 24. i 25. pozycji. Natomiast jeśli o najlepsze zawodniczki to bezkonkurencyjna była Madeleine Egle. Reprezentantka gospodarzy szczególnie dobrze pojechała w pierwszym ślizgu, w którym wynikiem 39,574 sekundy poprawiła rekord toru w Innsbrucku. W drugiej części rywalizacji Egle znów miała najlepszy czas i pewnie triumfowała. Trochę niespodziewanie drugą lokatę zajęła Emily Sweeney, która w tym sezonie łączy jazdę w dwójkach oraz jedynkach. Trzecie miejsce padło łupem Julii Taubitz. Na wyróżnienie zasługuje drugi ślizg w wykonaniu Hannah Prock. Austriaczka po bardzo dobrej jeździe awansowała z jedenastego na czwarte miejsce.

Na zakończenie pierwszego dnia zmagań w Innsbrucku rozegrano zawody dwójek męskich. Tutaj oczywiście na starcie zobaczyliśmy Wojciecha Chmielewskiego oraz Jakuba Kowalewskiego. Nasi reprezentanci po pierwszym, trochę bezbarwnym ślizgu byli na 14. pozycji. W drugiej części rywalizacji pojechali już lepiej, co ostatecznie przełożyło się na awans o dwie lokaty. Zawody zostały zdominowane przez austriackie dwójki. Triumf odnieśli Juri Gatt oraz Riccardo Schoepf. Dla tych młodych zawodników jest to pierwszy triumf w karierze. Druga lokata przypadła dwójce Thomas Steu/Lorenz Koller, którzy byli liderami po pierwszym ślizgu. Zaledwie 0,004 sekundy za nimi uplasowali się Yannick Mueller i Armin Frauscher.