Kombinacja norweska - PŚ: pokaz siły Jensa Luraasa Oftebro w Lillehammer
Spearhead/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 03.12.2022, 16:22

Jens Luraas Oftebro wygrał zawody Pucharu Świata w Lillehammer. Norweg wyprzedził swojego rodaka Jarla Magnusa Riibera i Vincenza Geigera. W niedzielę rywalizacja przeniesie się na dużą skocznię HS 140.

Po serii skoków na skoczni HS 100 na prowadzeniu znajdował się Jens Luraas Oftebro. Trzy sekundy za jego plecami plasował się Ryota Yamamoto, który uzyskał podobną odległość jak prowadzący (99 m). Prowizoryczne podium uzupełniał Mario Seidl (98 m). Czwarty był zdobywca Kryształowej Kuli za ostatni sezon, Jarl Magnus Riiber (98,5 m). Różnice były niewielkie - w minucie mieściło się dwunastu zawodników.  Jedyny Polak na starcie, Andrzej Szczechowicz, plasował się na 42. miejscu (83,5 m).

Na trasie Oftebro stopniowo zwiększał przewagę nad Yamamoto. Pod koniec pierwszego okrążenia Japończyka doścignęli Riiber i Seidl, którzy tracili 17 sekund do lidera. Już minutę straty do przodującego Norwega miała kolejna grupa, prowadzona przez lidera klasyfikacji generalnej, Juliana Schmida. Na drugiej 2.5-kilometrowej pętli Riiber zmniejszył stratę do rodaka do dwunastu sekund. Czterokrotny zdobywca Pucharu Świata oderwał się od Seidla i Yamamoto. Na ostatnią rundę Oftebro ruszał z przewagą dziesięciu sekund. W opałach zaczynali być Japończyk z Austriakiem, których przewaga nad dużą, goniącą grupą wynosiła 20 sekund.

Półtora kilometra przed metą o trzecie miejsce walczyło trzynastu zawodników. Przewagę nad Riiberem utrzymał Oftebro i wygrał drugie zawody w karierze. Na ostatnim podbiegu zaatakował Vincenz Geiger, któremu przypadło najniższe miejsce na podium. Dotychczasowy lider, Schmid, zajął siódme miejsce i stracił koszulkę lidera na rzecz drugiego dziś Riibera. Andrzej Szczechowicz zajął odległą 47. lokatę.