Katar 2022: Polska żegna się z mundialem
Антон Зайцев/wikimedia commons

• Dodał: Kacper Lewandowski
  • Data publikacji: 04.12.2022, 17:57

W pierwszym niedzielnym spotkaniu reprezentacja Polski zagrała w fazie 1/8 finału z reprezentacją Francji. Był to najlepszy mecz w wykonaniu Polaków na mistrzostwach świata w Katarze. Mimo wszystko zadecydowała klasa zespołów. Francja awansowała dalej, pokonując Polskę 3:1.

W pierwszej połowie reprezentacja Polski wyraźnie zaskoczyła rywali. Didier Deschamps ewidentnie nie przygotował drużyny na to, że Polska będzie w stanie grać w pressingu. Z tego też powodu bardzo często nasi zawodnicy przeszkadzali Francuzom w rozegraniu już w ich polu karnym. Nasi oponenci mieli swoje szanse, ale Polacy również zagrażali bramce Llorisa. Ku zaskoczeniu wszystkich pod koniec pierwszej połowy według oficjalnej statystyki Polska nieznacznie przeważała w posiadaniu piłki. Ostatecznie jednak w 44. minucie gola do szatni strzelił Polsce Olivier Giroud. Tym samym napastnik z A.C. Milanu stał się samotnym liderem strzelców dla swojego kraju.

W drugą połowę reprezentacja Polski również wyszła odważnie, bez kompleksów. Kolejne minuty upływały, ale nie byliśmy w stanie zniwelizować jednobramkowego prowadzenia Francji. Jak mówi znane piłkarskie porzekadło niewykorzystane sytuacje się mszczą. Katem reprezentacji Polski okazał się być nie kto inny, jak Kyliam Mbappe. Gwiazdor PSG wykorzystał, że nasi piłkarze wyszli do wysokiego ataku i nie zdążyliśmy się zorganizować w defensywie. W 74. minucie otrzymał piłkę w polu karnym i pokonał Wojciecha Szczęsnego. Nie był to jednocześnie jedyne jego trafienie. W doliczonym czasie gry Mbappe wykorzystał kolejną, podobną sytuację. Na sam koniec meczu, po dośrodkowaniu Kamila Grosickiego ręką interweniował Upamecano. Sędzia skonsultował się jeszcze z monitorem VAR i odgwizdał rzut karny. Przy pierwszym podejściu Hugo Lloris obronił strzał Roberta Lewandowskiego, jednak jak się po chwili okazało w momencie strzału francuski bramkarz był już dobry metr przed linią bramkową. Przy powtórce rzutu karnego Lewandowski już się nie pomylił, dając nam honorowe trafienie. Tym sposobem żegnamy się z Mundialem w Katarze.

Francja - Polska 3:1

Bramki: 44' Giroud, 74', 90+1' Mbappe - 90+9' Lewandowski

Francja: Lloris - Kounde (90+2' Disasi), Varane, Upamecano, Hernandez - Tchouameni (66' Fofana), Rabiot - Dembele (76' Coman), Griezmann, Mbappe - Giroud (76' Thuram)

Polska: Szczęsny - Cash, Glik, Kiwior (87' Bednarek), Bereszyński - Krychowiak (71' Bielik) - Kamiński (71' Zalewski), Zieliński, Szymański (64' Milik), Frankowski (87' Grosicki) - Lewandowski

Żółte kartki: 31' Tchouameni - 47' Krychowiak, 88' Cash

Sędziował: Jesus Valezuela