Podsumowanie lig: Panathinaikos z porażką w hicie

• Data publikacji: 05.12.2022, 20:40

Jednym z hitów kolejnego tygodnia zmagań w europejskich ligach koszykarskich był mecz między Olympiakosem i Panathinaikosem w Grecji. Po wyrównanej grze wygrali gospodarze z Pireusu. Mateusz Ponitka zdobył dla gości cztery punkty.

Liga hiszpańska

W 10. kolejce doszło do sytuacji, która ma miejsce bardzo rzadko. Przegrały bowiem wszystkie trzy drużyny z polskimi koszykarzami w składzie. Niespodzianką jest tylko porażka Gran Canarii z Surne Bilbao Basket. Zespół z Kraju Basków miał kilkanaście punktów przewagi, ale goście z Wysp Kanaryjskich odrobili straty. Na początku czwartej kwarty Gran Canaria odskoczyła na 62:54, ale gospodarze potrafili się podnieść. Najpierw odrobili straty, a ważną trójkę na 74:70 trafił znany z polskiej ligi Ludde Hakanson. Kluczowy niecelny rzut z dystansu oddał AJ Slaughter i Gran Canaria ostatecznie przegrała 72:76. Slaugher i Aleksander Balcerowski zdobyli po siedem punktów.

Porażka Gran Canarii miała ważny wpływ na czołówkę tabeli, ale inne wyniki także. Lenovo Teneryfa nadal jest liderem po wygranej z Carplus Fuenlabrada. Znacznie zmniejszyła się grupa pościgowa, a mianowicie pozostał w niej tylko Real Madryt. Zespół ze stolicy Hiszpanii pewnie wygrał w hicie 79:62 z Walencją. Barcelona sensacyjnie przegrała 74:76 z Monbusem Obradoiro i nie pomógł wracający do gry Nikola Mirotić, który został zablokowany przy rzucie na dogrywkę. Siedem zwycięstw na swoim koncie mają: Gran Canaria, Barcelona, Cazoo Baskonia i Unicaja. Ostatnia z drużyn pokonała 104:78 Casademont Saragossa. Dla gości tylko dwa punkty zdobył Marcel Ponitka. Saragossa z bilansem 2-8 jest w dolnej części tabeli, podobnie jak BAXI Manresa, która wyraźnie przegrała 68:90 z Joventutem. Adam Waczyński rzucił pięć punktów.

Real Madryt - Walencja 79:62
Coviran Granada - Real Betis 66:76 (po dogrywce)

Liga grecka

W poniedziałek 5 grudnia rozegrano prestiżowy mecz w Grecji. Zmierzyły się dwie euroligowe drużyny - Olympiakos i Panathinaikos. Gospodarze byli niepokonani, a goście po porażce na początek zanotowali pięć kolejnych wygranych. Pierwsza kwarta należała do Olympiakosu, który prowadził po niej 24:14. Panathinaikos szybko się odbudował i zwyciężył drugą część 24:11. Potem już przez dłuższy czas gra była wyrównana, aż do samego końca. Dopiero w ostatniej minucie gospodarze zdobyli większą przewagę niż jedno posiadanie. Panathinaikos walczył, ale przegrał 66:68. Mateusz Ponitka zdobył cztery punkty w ponad 20 minut.

Liga włoska

Porażkę w bardzo ważnym meczu zanotowało NutriBullet Treviso. Na wyjeździe zmierzyło się z Givovą Scafati, która także na swoim koncie miało dwa zwycięstwa. Goście zagrali słabo w drugiej połowie, którą przegrali 28:41, a cały mecz 72:89. Tym samym NutriBullet Treviso spadło na ostatnie miejsce w tabeli. Michał Sokołowski w 33 minuty zdobył 11 punktów. W zespole ze Scafati grają znani z polskiej ligi David Logan i Doron Lamb.

Liga turecka

Przez dłuższy czas nie zobaczymy Tomasza Gielo na parkietach BSL. Okazało się, że Polak w poprzednim meczu złamał rękę i będzie pauzował przez około dwóch miesięcy. Jego koledzy z Yukatel Merkefezendi zanotowali zwycięstwo w ciekawych okolicznościach. W ostatniej kwarcie, którą wygrali 28:13, odrobili straty i pokonali 75:74 Besiktas. Michał Michalak po dwóch meczach nieobecności wrócił do składu Manisy. Polak wyszedł w pierwszym składzie i zdobył 12 punktów. Po wyrównanym meczu Manisa pokonała 84:90 Petkim Spor i odniosła drugie zwycięstwo w sezonie. W ostatniej minucie mecz został przerwany na kilkanaście minut ze względu na problemy techniczne. W hicie kolejki Pinar Karsiyaka po dwóch dogrywkach wygrał 112:111 z Anadolu Efez.

Liga francuska

Bardzo dużą niespodziankę sprawiło Limoges. Wygrało 82:71 z LDLC Asvel Villeurbanne, dzięki ostatniej kwarcie, w której było 27:8. Mateusz Wojciechowski zdobył cztery punkty dla gospodarzy. Zwycięstwo zanotowali także Gravelines-Dunkierka - 82:74 z Le Mans.

Liga ENBL

Za nami kolejne mecze w lidze północnoeuropejskiej. Rozgrywki od dwóch zwycięstw rozpoczął King Szczecin. Wilki Morskie wygrały u siebie 81:77 z Treflem Sopot i 87:78 z Basket Brno. Ważne zwycięstwo nad BC Ironi Ness Ziona zaliczyła BM Stal Ostrów Wielkopolski - 92:76. Dwa dni później izraelski zespół pokonał 100:92 Trefl Sopot. Kolejne mecze ENBL zostaną rozegrane 20 grudnia w hali CRS w Zielonej Górze.