Lekkoatletyka: McLaughlin i Duplantis lekkoatletami roku

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 06.12.2022, 08:34

Sydney McLaughlin-Levrone i Armand Duplantis zwyciężyli w plebiscycie na lekkoatletów roku 2022. Oboje w tym roku pobili rekordy świata w swoich konkurencjach.

Amerykanka, dla której to pierwszy taki tytuł w karierze, w tym roku w Eugene w kapitalnym stylu sięgnęła po złoty medal mistrzostw świata w biegu na 400 m przez płotki, bijąc przy okazji swój własny rekord świata, który od tamtego momentu wynosi 50,68 s. Dzięki temu została pierwszą zawodniczką w historii, która przebiegła dystans jednego okrążenia przez płotki w czasie poniżej 51 sekund, gdyż jej poprzedni rekord wynosił 51,41 s. McLaughlin, która w tym roku poślubiła Andre Levrone'a Jr. i występuje pod podwójnym nazwiskiem, z Eugene wywiozła jeszcze złoty medal w rywalizacji żeńskich sztafet 4x400 m.

Wśród mężczyzn po raz drugi w karierze tytuł trafił do Armanda Duplantisa. Szwed, poprzednio zwycięski dwa lata temu, w tym roku mistrzem świata został dwukrotnie. Najpierw sięgnął po halowy tytuł w Belgradzie, a potem wygrał też rywalizację tyczkarzy w Eugene. Potem został jeszcze mistrzem Europy i zwyciężył w cyklu Diamentowej Ligi. W całym roku wygrał aż 18 z 19 konkursów, w których brał udział. Do tego trzykrotnie ustanawiał rekord świata, który obecnie wynosi 6,21 m. Kiedyś ekskluzywną wysokość 6 metrów lub wyżej, w 2022 roku Duplantis przeskakiwał przy 23 okazjach. Już teraz pod tym względem jest najlepszy w historii.

Co ciekawe, McLaughlin-Levrone i Duplantis dzielili już kiedyś razem podium tego plebiscytu. Cztery lata temu, w 2018 roku, oboje otrzymali statuetki "wschodzących gwiazd" lekkiej atletyki.

W tym roku "wschodzącymi gwiazdami" Królowej Sportu zostali Adriana Vilagos i Erriyon Knighton. 18-letnia serbska oszczepniczka z rekordem mistrzostw sięgnęła po tytuł mistrzyni świata juniorek, a w sierpniu wywalczyła także srebrny medal seniorskich mistrzostw Europy. Knighton zaś, który tytuł ten wywalczył drugi rok z rzędu, w Eugene zdobył brązowy medal w biegu na 200 m. 18-letni amerykański sprinter został tym samym najmłodszym w historii indywidualnym medalistą mistrzostw świata w konkurencji sprinterskiej. Zarówno Vilagos, jak i Knighton, będą juniorami jeszcze w przyszłym roku.