Katar 2022: Portugalia rozbiła Szwajcarię i jest w ćwierćfinale
Илья Хохлов/wikimedia

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 06.12.2022, 22:03

Portugalia wygrała 6:1 ze Szwajcarią w ostatnim meczu 1/8 finału Mistrzostw Świata w Katarze. Gracze z półwyspu iberyjskiego pokazali świetną skuteczność w ofensywie, a bohaterem został 21-letni Goncalo Ramos, który zanotował hat-tricka.

Trener Fernando Santos zaskoczył, ogłaszając podstawowy skład. Wśród jedenastu piłkarzy zabrakło Cristiano Ronaldo. Zastąpił go Goncalo Ramos, który odpłacił się selekcjonerowi najlepiej jak mógł.

Mimo bardzo wysokiego wyniku przebieg spotkania był wyrównany. Defensywa "Helwetów" została jednak obnażona przez rywala. W 17. minucie Ramos silnym strzałem na krótki słupek zaskoczył Yanna Sommera i było 1:0. Kwadrans później po dośrodkowaniu z rzutu rożnego skutecznie główkował Pepe, stając się drugim najstarszym strzelcem bramki podczas mistrzostw świata.

Jeśli Szwajcarzy chcieli szybko zdobyć kontaktowego gola po zmianie stron, to plan runął w 51. minucie. Diogo Dalot płasko podał w pole karne do Ramosa, który mógł cieszyć się z drugiego gola. 21-latek chwilę później asystował przy bramce Raphaela Guerreiro. Jakąkolwiek wiarę "Helwetom" przywrócił w 58. minucie Manuel Akanji, dobrze zamykając dośrodkowanie z rzutu rożnego. 10 minut później było już jednak 5:1 po podcince nad bramkarzem autorstwa Ramosa. Wynik w doliczonym czasie gry ustalił Raphael Leao, popisując się efektownym uderzeniem. W ćwierćfinale Portugalia zagra z Marokiem.

Portugalia - Szwajcaria: 6:1 (2:0)

Bramki: 17', 51, 67' Ramos, 33' Pepe, 55' Guerreiro, 90+2' Leao

Portugalia: Costa - Dalot, Pepe, Dias, Guerreiro - Carvalho, B.Silva (81' Neves), Otavio (73' Vitinha) - Felix (73' Ronaldo), Ramos (73' Horta), Fernandes (87' Leao)

Szwajcaria: Sommer - Akanji, Schär (46' Comert), Rodriguez - Fernandes, Sow (54' Seferović), Xhaka, Freuler (54' Zakaria), Vargas (66' Okafor) - Embolo (89' Jashari), Shaqiri

Żółte kartki: 43' Schär, 59' Comert

Sędzia: Cesar Ramos