Mundial a igrzyska olimpijskie. Król strzelców powalczy o kolejne trofeum

• Data publikacji: 08.12.2022, 11:23

Trwa krótka przerwa w mistrzostwach świata w piłce nożnej. Zakończyła się 1/8 finału, w grze o tytuł zostało osiem drużyn, które w piątek i sobotę rozegrają mecze ćwierćfinałowe. W turnieju dobrze radzi sobie Brazylia, która rok temu zdobyła mistrzostwo olimpijskie.

Piłka nożna podczas igrzysk olimpijskich schodzi na dalszy plan. Uwaga kibiców skupia się na wielu dyscyplinach, a poziom turnieju piłkarskiego nie jest także najwyższy. To wszystko z powodu zasady, które na igrzyskach w kadrze znajdują się głównie zawodnicy do lat 23 (w Tokio, do lat 24 ze względu na przełożenie zawodów) oraz maksymalnie trzech starszych. Sam finał w Tokio mógł być nieco przeoczony, gdyż równolegle toczyły się finały w piłce ręcznej i siatkówce oraz ostatnia sesja lekkoatletyczna. Turniej piłkarski cieszy się największym zainteresowaniem przed oficjalnym otwarciem, kiedy inne dyscypliny nie zostaną jeszcze rozpoczęte.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej to drugie najbardziej popularne zawody sportowe za igrzyskami olimpijskimi. Obecnie cały sportowy świat żyje mundialem i to piłka nożna jest na pierwszym miejscu. Mimo wszystko, mistrz świata i olimpijski może być taki sam. Ponad rok temu w Tokio triumfowała reprezentacja Brazylii. Najpierw Canarinhos wygrali grupę, głównie dzięki Richarlisonowi. Pięć bramek tego zawodnika w meczach z Niemcami (hatrick) i Arabią Saudyjską (dwa gole) pozwoliły mu zostać królem strzelców. W drodze do finału Brazylijczycy wygrali 1:0 z Egiptem i po karnych z Meksykiem. W finałowym spotkaniu pokonali 2:1 Hiszpanię po dogrywce.

Wiemy już, że nie będzie powtórki z meczu finałowego. Hiszpania odpadła w 1/8 finału mundialu z Maroko po tym, jak koszmarnie wykonywała rzuty karne. Aż siedmiu finalistów turnieju olimpijskiego na mistrzostwach w Katarze znalazło się aż siedmiu zawodników. Do tytułu mistrzów olimpijskich puchar za wygranie mundialu może dołożyć pięciu reprezentantów Brazylii - Dani Alves, Bruno Guimaraes, Anthony, Gabriel Martinelli i Richarlison. Ostatni z nich był już wspomniany jako król strzelców igrzysk. W Katarze strzelił już trzy bramki, w tym piękną w starciu z Serbią. Szansa na tytuł najlepszego strzelca jest teraz mniejsza, gdyż Richarlison ma dwie bramki straty do Kyliana Mbappe. Podstawowym celem Brazylii jest mistrzowski tytuł. Od fazy pucharowej do gry włączył się Neymar, a Canarinhos zwyciężyli 4:1 z Koreą Południową. W piątkowym ćwierćfinale czeka ich starcie z Chorwacją.

Jak patrzymy na historię, mistrzowie olimpijscy zostali później mistrzami świata tylko dwa razy. Reprezentacja Włoch wygrała turniej olimpijski w Berlinie w 1936 roku, a dwa lata później we Francji obronili tytuł mistrzów świata. Pierwszymi triumfatorzy mundialu, Urugwajczycy z 1930 roku, wcześniej w 1928 roku okazali się najlepsi na igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie. Czy teraz dokonają tego Brazylijczycy? Walka o trofeum w Katarze zapowiada się bardzo ciekawie.