Euroliga: derby Belgradu dla Crveny Zvezdy po decydującej trójce

• Data publikacji: 09.12.2022, 22:25

Zakończyła się 12. kolejka koszykarskiej Euroligi. W derbach Belgradu Crvena Zvezda nieznacznie wygrała z Partizanem. Panathinaikos po dogrywce wygrał z EA7 Emporio Armani Mediolan.

Spotkania dwóch drużyn z tego samego miasta zawsze wzbudzają wiele emocji. Zwłaszcza w przypadku pojedynków Partizanu i Crveny Zvezdy, na dodatek na poziomie Euroligi. W pierwszej kwarcie Partizan wypracował dwucyfrową przewagę, ale stracił ją w drugiej przegranej 13:29. Tym samym do przerwy goście prowadzili 40:33. Walka o zwycięstwo trwa do samego końca. Partizan wygrywał 71:65 i był już blisko wygranej, ale Crvena Zvezda po serii 71:70 wróciła do gry. Przy stanie 73:73 szansę na zwycięskie trafienie miał Kevin Punter, ale oddał niecelny rzut. Goście odpowiedzieli skutecznym trafieniem Nemanji Nedowicia zza łuku z narożnika, które dało im wygraną.

EA7 Emporio Armani Mediolan zanotowało ósmą porażkę z rzędu i spadło na sam dół euroligowej tabeli. Włoski zespół prowadził na wyjeździe z Panathinaikosem w trzeciej kwarcie różnicą nawet 15 punktów. Potem popełnił dużo błędów, zwłaszcza w końcówce podstawowego czasu gry. Wykorzystała to drużyna z Aten prowadzona przez Dwayne'a Bacona, zdobywcę 31 punktów. Panathinaikos doprowadził do dogrywki, w której deklasował rywali 18:5 i ostatecznie triumfował 90:77. Mateusz Ponitka zdobył osiem punktów i zanotował dziewięć zbiórek. Jego ekipa po serii czterech zwycięstw ma bilans 6-6 i liczy się w walce o czołową ósemkę.

Dogrywką zakończył się także mecz w Madrycie. Real i AS Monako miały bilans 8-3 i liczyły nawet na drugie miejsce w tabeli. Gospodarze chcieli także przedłużyć serię zwycięstw. Wydawało się, że w ostatniej kwarcie przewagę pozwalającą wygrać wypracowali podopieczni Chusa Mateo. Najwięcej działo się w ostatnich sekundach podstawowego czasu. Na osiem sekund przed końcem Real prowadził 88:84. Najpierw boisko na noszach opuścił Jordan Loyd, a potem trójkę z faulem trafił Mike James. AS Monako triumfowało po dogrywce 95:94.