Badminton: poznaliśmy triumfatorów cyklu World Tour

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 11.12.2022, 13:07

W Bangkoku zakończyły się zawody finałowe cyklu World Tour 2022. W większości końcowe triumfy odnieśli ci, którzy faktycznie przez cały rok prezentowali wysoką, równą formę.

Viktor Axelsen przegrał w tym roku tylko dwa mecze. Zwyciężył w mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy oraz pięciu turniejach World Tour - All Angland, Indonesia Masters, Indonesia Open, Malaysia Open i French Open. Bronił też złotego medalu World Tour Finals. W finale finałów zagrał z Anthonym Gintingiem (dwie wygrane w tym roku - Hylo Open i Singapore Open), którego w tym roku pokonał już pięciokrotnie. I tym razem Duńczyk odwiecznemu rywalowi nie dał szans, wieńcząc niebywale udany rok. Na półfinałach turniej zakończyli Jonatan Christie (Indonezyjczyk wygrał Swiss Open 2022) oraz Japończyk Kodai Naraoka (cztery finały w 2022, wygrana w Vietnam Open).

Akane Yamaguchi w tym roku wygrała dwa turnieje World Tour (All England i Japan Open), dołożyła do tego tytuł mistrzyni świata i mistrzyni Azji. Japonka w dzisijszym finale pokonała w dwóch wyrównanych setach Tai Tzu Ying, która w bieżącym roku wygrała trzy turnieje World Tour (Thailand Open, Indonesia Open i Taipei Open). Na najniższym stopniu podium finałowego turnieju stanęły Chinki He Bingjiao i Vhen Yufei.

W męskim deblu końcowy triumf świętowali Liu Yuchen i Yi Ou Xuan, Chińska para w tym roku trzykrotnie grała w meczu finałowym cyklu, wygrywając dwukrotnie - w Indonezji i Australii. Dziś po niesamowicie wyrównanym boju Chińczycy pokonali Mohammada Ahsana i Hendrę Setiawana. Indonezyjczycy ten rok mogą określić czasem przegranych finałów, prócz turnieju finałowego na drugim miejscu kończyli turnieje w Indiach, Anglii i Malezji. Zdobyli srebro na mistrzostwach świata. Brązowe medale w Bangkoku wywalczyli Malezyjczycy Ong Yew Sin i Teo Ee Yi oraz Indonezyjczycy Fajar Alfian i Muhammad Ardianto.

Debel pań padł łupem Chinek Qingchen Chen i Yifan Jia. Para ta wygrała w tym roku mistrzostwa świata i cztery turnieje cyklu (German Open, Indonesia Masters, Malaysia Masters i Denmark Open). W dzisiejszym finale nie dała szans tajlandzkim siostrom Benyapa i Nuntakarn Aimsaard, które w World Tour zaistniały tak naprawdę w tym dopiero roku, garjąc jednak aż w pięciu finałach (końcowe triumfy w India Open, Hylo Open i Vietnam Open). Brązowe medale wywalczyły w Bangkoku Chinki Shuxian Zhang i Yu Zheng oraz Koreanki Jeong Na Eun i Kim Hye Jeong.

Siwei Zheng i Yaqiong Huang siedmiokrotnie w tym roku stawali na najwyższym stopniu podium turniejów World Tour. Ten wspaniały sezon, w którym zdobyli też mistrzostwo świata i mistrzostwo Azji ukoronowali epicką wygraną z duetem Dechapol Puavaranaurokh/Sapsiree Taerattanachai. Tajlandczycy też wygrali trzy turnieje, w dwóch innych przegrywali w finale, podobnie jak dziś z chińskimi dominatorami gry mieszanej. Na podium gry mieszanej w Bangkoku stanęli też Indonezyjczycy Rinov Rinaldi i Pitha Mentari (jeden przegrany finał Malaysia Masters) oraz Malezyjczycy Tan Kian Meng i Lai Pei Jing (wygrana w Korea Open).

Wyniki meczów finałowych:
Viktor Axelsen (Dania) - Anthony Ginting (Indonezja) 21:13, 21:14
Akane Yamaguchi (Japonia) - Tai Tzu Ying (Tajwan) 21:18, 22:20

Mohammad Ahsan/Hendra Setiawan (Indonezja) - Yuchen Liu/Xuan Yi Ou (Chiny) 17:21, 21:19, 12:21
Benyapa Aimsaard/Nuntakarn Aimsaard (Tajlandia) - Qingchen Chen/Yifan Jia (Chiny) 13:21, 14:21
Siwei Zheng/Yaqiong Huang (Chiny) - Dechapol Puavaranaurokh/Sapsiree Taerattanachai (Tajlandia) 21:19, 18:21, 21:13

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.